Serwery i technologie IT

IBM wprowadza w Polsce System z10 Enterprise Class


Dodano: 15 Marca 2008
Drukuj: IBM wprowadza w Polsce System z10 Enterprise Class
Firma IBM wprowadziła na polski rynek komputer System z10 Enterprise Class, który ma w pełni odpowiadać współczesnym potrzebom biznesowym. Serwer ten, charakteryzuje się znacznie większą wydajnością, oszczędnością energii i przestrzeni, a także zwiększonym bezpieczeństwem w stosunku do poprzednich generacji komputerów System z. IBM System z10 EC zaprojektowany jest z myślą o zaspokojeniu rosnących potrzeb współczesnych przedsiębiorstw oraz oferuje rozwiązania, które ułatwiają szybkie i elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki biznesu. System z10 stanowi stabilną podstawę do rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

Dodatkowe funkcje, które zapewnia platforma IBM System z, a polegające np. na rozbudowie mocy obliczeniowej bez przerywania pracy systemu lub uzyskanie dodatkowej mocy, potrzebnej w danej chwili, gwarantują tym rozwiązaniom bardzo dużą elastyczność konfiguracji i dopasowania do aktualnych potrzeb biznesu. Już w poprzednich generacjach tych komputerów możliwe było czasowe zwiększanie mocy w sytuacjach awaryjnych lub zwiększonego przetwarzania, czy też dodawanie kolejnych procesorów i zasobów pamięci operacyjnej na stałe, samodzielnie przez użytkownika.

Nową ofertą zaproponowaną przy serwerze z10 jest opcja czasowego uzyskania dodatkowej mocy obliczeniowej w zaplanowanych okresach, tzn. Capacity for Planned Events (CPE). Opcja CPE pozwala na wykorzystanie zapasowej mocy obliczeniowej np. przy zaplanowanych przeglądach konserwacyjnych w ośrodku przetwarzania.

Dodatkowo, w przypadku System z10 jest możliwość przejścia ze stanu czasowej rozbudowy mocy obliczeniowej do stanu stałej rozbudowy bez konieczności wracania do konfiguracji pierwotnej serwera.

System z10 EC znacznie przewyższa swoją wydajnością poprzednie generacje komputerów System z . Wzrost wydajności osiągnięto dzięki zwiększeniu mocy pojedynczych procesorów (PU), jak i zwiększeniu ich liczby, przypadającej na jeden serwer. Procesory zastosowane w System z10 EC wykazują 50-procentowy wzrost wydajności w stosunku do ich odpowiedników w IBM System z9 Enterprise Class i 70-procentowy w porównaniu z w pełni skonfigurowanym serwerem z9 EC model S54, pracującym w ramach systemu operacyjnego z/OS 1.8.

System z10 EC, tak, jak jego poprzednicy ma konstrukcję modułową. Komputery te, zaleznie od modelu, mogą posiadać od jednej do czterech kaset procesorowych. Każda kaseta zawiera wielo procesorowy moduł MCM (Multi Chip Module), na którym znajduje się zestaw zmodernizowanych procesorów CMOS 11S, kontrolery pamięci oraz szybki interfejs I/O. Nowe czterordzeniowe procesory o częstotliwości pracy 4.4 GHz znacznie lepiej obsługują przetwarzanie wymagające dużego zaangażowania procesorów centralnych.

System z10 EC produkowany jest w pięciu modelach. Największy z nich może posiadać nawet 64 procesory PU, które mogą być obsługiwane w ramach pojedynczego obrazu z/OSŽ (w wypadku systemu operacyjnego z/OS V1.9). Cztery modele (E12, E26, E40 i E56) mają wbudowane po 17 procesorów przypadających na jedną kasetę, natomiast wysoko wydajny model E64 zawiera jedną kasetę z 17 procesorami oraz trzy po 20 procesorów. Liczba występująca w nazwie modelu wskazuje maksymalną liczbę procesorów dostepnych dla użytkownika - np. kupując E12 mozna zamówić od jednego do dwunastu procesorów. Każdy z10 EC posiada również dwa procesory zapasowe i stosowną do modelu liczbę procesorów SAP (System Assist Procesor) obsługujących współpracę z I/O. Procesory dostępne dla użytkownika mogą pełnić funkcję (instalacja mikrokodowa) procesora podstawowego (CP) lub procesorów specjalizowanych:

   1. Integrated Facility for Linux (IFL) - do przetwarzania pod kontrolą systemu Linux,

   2. System z10 Application Assist Processor (zAAP) - do wsparcia przetwarzania Java i XML;

   3. System z10 Integrated Information Processors (zIIP) - do wsparcia przetwarzania systemów baz danych,

   4. Internal Coupling Facility (ICF) - do obsługi klastra Parallel Sysplex,

   5. dodatkowego procesora System Assist Procesor (SAP)

Komputery z10 E56 i E64 są w stanie obsłużyć do 1.5 TB pamięci operacyjnej, tzn. trzy razy więcej, niż najwyższe modele System z9 EC. Zwiększona ilość pamięci podnosi wydajność systemów baz danych DB2Ž i platform WebSphereŽ oraz Linux.

Szybkość łączy oraz szerokie pasmo transmisji danych niezbędne jest do obsłużenia znacznej liczby transakcji oraz zwiększenia wydajności zasobów, w i poza serwerem. Serwer z10 EC posiada nowy interfejs magistrali dla hosta z łączem o przepustowości 6 GB wykorzystującym protokół InfiniBandŽ, spełniając tym samym wymagania łączności, szyfrowania, I/O oraz połączenia LAN.

Źródło: IBM Polska
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.