Serwery i technologie IT

Zasilacz awaryjny UPS - Rozwiązania serwerowe dla MSP


Dodano: 8 Kwietnia 2011
Drukuj: Zasilacz awaryjny UPS - Rozwiązania serwerowe dla MSP
Specjaliści w dziedzinie rozwiązań serwerowych doskonale wiedzą, jak istotne dla stabilności systemu jest właściwe zasilanie serwerów. Utrata ważnych danych firmowych czy też uszkodzenia mechaniczne sprzętu, najczęściej są konsekwencją braku awaryjnego podtrzymywania zasilania (na wypadek przerwy w zasilaniu z sieci energetycznej).

Elektronika, w tym serwery, to systemy czułe na wszelkie wahania, skoki napięcia lub nawet chwilowy brak zasilania. Awarie sieci energetycznej, spadki napięcia niosą ze sobą poważne ryzyko uszkodzenia urządzeń, a także utraty niezapisanych danych. Wymiana lub naprawa sprzętu wiąże się z kosztami. Jest to jednak sytuacja do uratowania. W przypadku utraconych danych powstaje dużo poważniejszy problem, który niesie niebagatelne wydatki, pochłania dużo czasu. Najgorszy scenariusz to sytuacja, gdy utracone dane są nie do odzyskania.

Aby w pełni zrozumieć znaczenie odpowiedniego zasilania serwerów, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której awaria prądu pociąga za sobą utratę efektów kilkudniowych działań grupy pracowników. Jedynym rozwiązaniem staje się wówczas ponowne wykonanie pracy, co oczywiście skutkuje dodatkowymi kosztami. Przeliczając czas, jaki pochłoną powyższe czynności, według stawki godzinowej, każdy przedsiębiorca może oszacować realne koszty ewentualnych awarii. Proporcja jest oczywista – im większe zasoby danych zostaną utracone, tym wyższe koszty dla firmy. Konieczne jest więc zastosowanie zabezpieczeń w postaci pamięci masowych magazynujących i archiwizujących dane, wykonywanie kopii zapasowych, jak również wykorzystanie zasilaczy awaryjnych UPS.

Kiedy małe lub średnie przedsiębiorstwo zdecyduje się już na odpowiedni serwer, warto dopasować optymalny zasilacz awaryjny UPS. Decydujące kryterium to ocena wymaganej mocy wraz z dużym zapasem  - przewymiarowaniem. Ze względu na wysokie koszty zakupu UPS-ów, należy także wziąć pod uwagę ewentualną rozbudowę infrastruktury, zakup nowego serwera, routera, przełącznika,  rozszerzenie ilości storage albo zmianę systemu chłodzenia.

Istotną cechą dobrego zasilacza serwerowego jest tzw. „zarządzalność”. Jak wiadomo serwery pracują na ogół w trybie ciągłym. Stąd też konieczność powiadamiana przez UPS-y o sytuacjach przerwy w zasilaniu. UPS nie tylko dostarcza informację do administratora, ale powinien także automatycznie wyłączać serwer. Wraz z przywróceniem zasilania UPS w pierwszej kolejności ładuje akumulatory, a następnie ponownie uruchamia serwer. Ogromne znaczenie ma również długość pracy UPS. Powinien zasilać serwer tak długo, aby wszystkie komputery zapisały dane, zanim serwer się wyłączy.

Dla klientów, którzy wybrali mikroserwer, Fujitsu TX100S2, HP ML110G6 lub HP ProLiant MicroServer oraz Dell T110 odpowiedni będzie zasilacz awaryjny UPS Eaton Nova AVR 625 USB. Charakteryzuje się mocą pozorną 625VA, mocą rzeczywistą 360Vat. W praktyce oznacza to 2-minutową pracę przy maksymalnym obciążeniu lub 10 minut przy obciążeniu na poziomie 50%. Jak widać ten model zapobiega konsekwencjom zaniku prądu w sieci, nie jest jednak urządzeniem dostarczającym energię do normalnej pracy w sytuacji braku zasilania. Jest to więc rozwiązanie awaryjne, a nie generator prądu

Zasilacz UPS APC Smart-UPS 750VA LCD 230VJeśli w firmie wykorzystuje się np. bardziej wymagający i wydajny serwer HP Proliant ML310, warto zainwestować w zasilacz UPS APC Smart-UPS 750 VA o mocy rzeczywistej 500W i pozornej 750VA. Jest to model, który umożliwia nawet 4,5 minuty pracy przy pełnym obciążeniu oraz 15 minut dla 50% obciążenia.

Zarówno model UPS APC Smart-UPS 750 VA, jak i UPS Eaton Nova AVR 625 USB są zbudowane w architekturze line-interactive, komunikują się z serwerem poprzez gniazdo USB (dla modelu APC jest to również komunikacja przez port RS232). Posiadają układ AVR i zapewniają możliwość zimnego startu.  Warto pamiętać, że te niepozorne urządzenia mają kluczowe znaczenie dla ochrony danych oraz sprzętu wykorzystywanego w Państwa firmie. 

Więcej szczegółowych i przydatnych informacji, dotyczących zasilaczy awaryjnych UPS, znajdą Państwo w artykułach:

Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część I
Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część II

W doborze optymalnych rozwiązań pomogą również nasi konsultanci. Specjaliści PowerServer zapewnią wybór zasilaczy UPS adekwatny do potrzeb, oczekiwań oraz planowanego budżetu. Zapraszamy!




Manager produktu:

Andrzej Jakubowski
tel.: 12 380-17-71
e-mail: andrzej.jakubowski(at)powerserver.pl                        


Infolinia:
801 70-33-70

Formularz kontaktowy

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.