Serwery i technologie IT

Jak wybrać serwer – cz. 4


Dodano: 1 Lipca 2011
Drukuj: Jak wybrać serwer – cz. 4
Obudowa

Termin określający typ, czyli wielkość i kształt obudowy, w której umieszcza się komponenty serwera. Najczęściej spotykane rodzaje obudowy to:



Tower (wieża) – optymalny wybór, jeżeli nie przewiduje się zakupu większej ilości serwerów. Obudowa tower przypomina obudowę komputera PC, niejednokrotnie ma jednak większe gabaryty, ze względu na możliwość instalacji elementów dodatkowych takich jak nadmiarowy zasilacz, wentylator, procesor, większa ilość dysków, pamięci itp.


Rack
– rozwiązanie dla firm, które mają wyższe wymagania dotyczące możliwości serwera. Atuty rack’a to kompaktowy rozmiar i łatwa obsługa. Podstawowy moduł ma wielkość 1,75’’, czyli 1U. Następne wielkości to wielokrotność 1U, tj. 2U, 4U lub nawet 6U. Standardowa szafa serwerowa ma pojemność 42U, czyli pomieści dowolną kombinację ww. modułów, nie przekraczającą oczywiście wartości 42U. Każdy moduł posiada własny zasilacz i system chłodzenia, co pozwala odprowadzać ciepło z tak skoncentrowanego zespołu sprzętów.


Porównując system tower i rack, widać przewagę tego drugiego chociażby w możliwości „upakowania” dużej ilości serwerów na niewielkiej przestrzeni. Rozwiązanie jakim są szafy, w których umieszcza się serwery to również mniejsze zapotrzebowanie na prąd oraz ilość niezbędnego okablowania.


Blade
– rozwiązanie bardziej ekonomiczne i oszczędzające przestrzeń. Standardowa wielkość rack’a to 1U, tymczasem szafa blade o wysokości 10U mieści nawet 16 serwerów typu blade. Ponadto mamy tu do czynienia ze wspólnym zasilaniem oraz interfejsem sieciowym, wspólnym dla wszystkich modułów, przy połączeniu dedykowanym łączem. Pozwala to na mniejsze rozmiary serwera oraz znaczną redukcję kosztów budowy i utrzymania platformy.


Wybór procesora

W przypadku serwerów pod kontrolą systemu Windows lub Linux, najczęściej wykorzystuje się procesory Intel lub AMD. Pomimo możliwości zastosowania procesora desktopowego, w praktyce używa się jednak procesorów dedykowanych rozwiązaniom serwerowym. Są one co prawda droższe, ale też wydajniejsze, przeznaczone do ciągłej pracy i lepiej funkcjonują w wyższych temperaturach.

Procesory Intel:
Xeon 3000 2-, 4- lub 6-rdzeniowe,
Xeon 5000 2-, 4- lub 6-rdzeniowe,
Xeon 7000 6- lub 8-rdzeniowe,
Itanium 2 9000 – serwery high-end z bardzo wysokiej półki cenowej.

Procesory AMD:
Opteron 1000,
Opteron 2000 – do dwóch CPU na serwer,
Opteron 8000 – do ośmiu CPU na serwer.

Każdy z nich posiada od 4 do 6 rdzeni.
Inne procesory to np. Sun UltraSPARC, wykorzystywany dla systemów Linux i Sun Solaris Unix.

Wybór pamięci RAM

Wymagania dotyczące rodzaju i ilości pamięci RAM, to zawsze indywidualny wybór, który powinien być skonsultowany ze specjalistą, doświadczonym w konfiguracji serwerów. Należy bowiem przeanalizować wymagania wobec serwera. Ponadto warto zastanowić się nad rodzajem instalowanej pamięci. Podstawowe rodzaje to RDIMM oraz UDIMM. Dodatkowo pamięci serwerowe wyposażone są w system kodowania korekcyjnego błędów  ECC (ang.) Error Correction Code, którego zadaniem jest wykrywanie i korekcja błędów podczas przesyłania danych. Niektóre platformy serwerowe nie obsługują pamięci RDIMM, inne natomiast jej wymagają. Generalnie jednak wykorzystuje się zarówno buforowaną pamięć RDIMM, jak i niebuforowaną UDIMM.

Pamięć RDIMM (registered DIMM) – w liniach adresowych i kontrolnych posiada wbudowane dodatkowe rejestry (bufory), które charakteryzują się niewielką pojemnością (zwykle 64 bity). Rejestry te są buforami między Glossary Lonk CPU, a pamięcią operacyjną. RDIMM jest pamięcią rekomendowaną do serwerów, nie poleca się instalowania jej w komputerach dla graczy. Wykorzystanie tej pamięci zwiększa bowiem stabilność systemu, ale również nieznacznie zmniejsza prędkość działania, ze względu na buforowanie danych, zanim zostaną dalej przesłane.

Pamięć UDIMM (unbuffered DIMM) – pamięć bez rejestru (bufora). Kontroler przesyła dane bezpośrednio, zarówno do, jak i z pamięci, nie wykorzystuje dodatkowego bufora. Pamięć UDIMM to szybsza praca, ale gorsza stabilność, w porównaniu z pamięcią buforowaną.

Wybór dysku. SAS czy SATA?

Niezależnie od funkcji i zastosowania, każdy serwer wymaga przestrzeni dyskowej dla systemu, aplikacji i przechowywania danych. Najprostszą metodą na uzyskanie pojemności nawet do kilkudziesięciu terabajtów, jest instalacja dysków twardych wewnątrz obudowy. Warto jednak wiedzieć, że dyski można podłączać również przez połączenia sieciowe.

Najbardziej znane typy dysków komputerowych to:

Serial ATA (SATA) - tańsze niż ich odpowiedniki SAS. Są też wolniejsze oraz mają niższy czas bezawaryjnej pracy;

SCSI (Small Computer System Interface) oraz obecnie stosowane jego szeregowe rozwinięcie czyli SAS (Serial Attached SCSI).

Przestrzeń dyskowa może być także fizycznie umieszczana poza obudową serwera. Jest to technologia wykorzystywana w wielu serwerach i może być stosowana dzięki następującym rozwiązaniom:

Direct Attached Storage (DAS) - urządzenie, w którym zainstalowane jest  kilka dysków, podłączone bezpośrednio do serwera;

Network Attached Storage (NAS) - urządzenie zawierające kilka dysków, podłączone do sieci LAN jako serwer plików. NAS może być używany przez jeden serwer lub być dostępny dla całej sieci;

Storage Area Network (SAN) - złożony system, do którego podłączona jest macierz dyskowa (lub kilka urządzeń storage), widziany przez serwer tak, jakby był podłączony bezpośrednio. Są to rozwiązania drogie i skomplikowane w konfiguracji, dlatego korzystają z nich głównie duże firmy i korporacje.

Aby odpowiednio dobrać i skonfigurować przestrzeń dyskową należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość danych przechowywanych obecnie oraz wytwarzanych w ciągu miesiąca. Coraz bardziej pojemne dyski to również coraz więcej przechowywanych danych, co za tym idzie dysk z taką zawartością jest dla firmy bardzo cenny. Awaria dysku to ogromne straty dla każdego podmiotu, dlatego istotne znaczenie ma wykonywanie częstych back-up’ów oraz instalacja macierzy dyskowych RAID. Istota ich działania to zapobieganie skutkom awarii. 

Piąta część poradnika Jak wybrać serwer to bardziej szczegółowy opis macierzy RAID. Omówione zostaną różne rodzaje macierzy oraz ich odporność na awarie. Zapraszamy wkrótce!

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.