JBOD (Just a Bunch Of Disks) jest trybem gdzie wszystkie dyski są po prostu podłączone do płyty głównej. Awaria jednego z nich powoduje utratę danych na nim zapisanych, ale nie ma wpływu na działanie pozostałych.
Rack - nazwa stosowana do urządzeń przemysłowych (np. serwerów,) wykonanych w postaci znormalizowanych modułów możliwych do montażu w odpowiednich dla danego standardu szafach i stojakach. Standardowa szerokość szyn mocujących ma 19". Wysokość urządzeń określana jest w jednostkach U. 1U = 4,445 cm lub 1 3/4". Serwery stelażowe (rack) umożliwiają bardzo wydajne zagospodarowanie przestrzeni (standardowa szafa o wysokości 42U może pomieścić 42 serwery 1U). Montaż urządzeń w szafach pozwala też na ich większą ochronę fizyczną czy wydajne chłodzenie.
Kontroler RAID to kontroler sterujący pracą dysków twardych, umożliwiający budowę macierzy RAID różnego typu, czyli macierzy połączonych ze sobą dysków twardych "widzianych" przez użytkownika systemu jako jeden "dysk".
SAS – czyli Serial Attached SCSI jest komputerową magistralą służącą do przesyłania danych między komputerem, a urządzeniami do przechowywania danych, takimi jak: dyski twarde lub napędy taśmowe. SAS jest rozszerzeniem standardu SCSI i zastępuje go. W przeciwieństwie do poprzedniej technologii, SAS pozwala na przesyłanie danych od punktu do punktu – czyli każde kolejne urządzenie może być podłączone do poprzedniego, w przypadku SCSI każde musiało być równolegle podpięte do kontrolera. SAS posiada wsteczną kompatybilność i pozwala na podłączanie dysków SATA II.
SAS pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 6 Gbit/s.
W porównaniu do starszego SCSI, SAS cechuje się:
- szeregowością (SCSI jest równoległe)
- możliwością podpięcia do 65 tysięcy urządzeń (z użyciem extenderów portów) podczas gdy SCSI ma limit 16 urządzeń na kanał
- SAS nie potrzebuje zaślepek na końcu kabla przesyłowego
- SAS jest szybszy
W porównaniu do SATA:
- SAS jest droższy i z tego powodu jest komunikowany jako rozwiązanie profesjonalne
- SAS jest Full-Duplex a SATA half-duplex
- SAS używa komend SCSI, które posiadają lepszą korekcję oraz raportowanie błędów niż SATA,
- SAS używa większego napięcia sygnałów komunikacyjnych, pozwala to na użycie dłuższych kabli sygnałowych (do 10 m) oraz urządzeń server backplane.