Serwery i technologie IT

Sprzętowy kontroler RAID, a wydajność serwera.


Dodano: 13 Kwietnia 2011
Drukuj: Sprzętowy kontroler RAID, a wydajność serwera.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje więcej niż jeden typ kontrolerów RAID stosowanych w serwerach. W tańszych rozwiązaniach,  skierowanych do MSP, przeważnie stosowane jest rozwiązanie software'owe lub wbudowane w płytę główną.



Taki serwer jest co prawda tańszy, ale już niekoniecznie lepszy. Gdy w grę wchodzi wydajność, należy pamiętać, że całe rozwiązanie jest tak szybkie i wydajne, jak szybkie i wydajne jest wąskie gardło serwera. W przypadku serwerów duży nacisk położony jest na szybkość przetwarzania danych zapisanych na dyskach twardych, co wynika z ich specyficznych zastosowań.

W jakis sposób sprzętowy kontroler RAID podnosi wydajność całego systemu, a zarazem wydajność wszystkich pracowników połączonych z serwerem?

Na przykładzie wybranego modelu małego serwera HP ProLiant ML110G6, którego głównym atutem jest zainstalowany w standardzie sprzętowy kontroler RAID HP P212 z podtrzymaniem bateryjnym można enigmatycznie po prostu stwierdzić, że umożliwia on wydajną konfigurację dysków w RAID 0,1,10,5.

Areca kontroler RAID ARC-1220Jednak to na co nie każdy zwraca uwagę, to fakt, że sprzętowy kontroler RAID, jako dedykowane rozwiązanie, posiada własną pamięć podręczna (w tym przypadku 256MB cache) co poprawia szybkość zapisu i odczytu plików, a więc pracę całego systemu. Większa wydajność wynika także ze zmniejszenie obciążenia CPU serwera, gdyż przeliczaniem sum kontrolnych zajmuje się wówczas dedykowany kontroler. LSI kontroler RAID 9280-8e  Dodatkową zaletą sprzętowego kontrolera jest możliwość uruchomienia systemu bezpośrednio z macierzy dyskowej co ma znaczący wpływ na kompatybilność z mniej popularnymi systemami operacyjnymi. Większość użytkowników serwerów powinna zwrócić też uwagę na fakt, że podtrzymanie bateryjne kontrolera RAID, które nie jest standardowo stosowane w tej klasie serwerów, w tym przypadku zwiększa stabilność pracy i bezpieczeństwo danych. W przypadku zaniku zasilania dane znajdujące się w pamięci cache są przechowywane tak długo na ile pozwala bateria (ok. 48h).  Dodatkową zaletą sprzętowego kontrolera RAID jest łączenie się z dyskami przez wiele kanałów, co umożliwia równoległe odwołania i zapewnia szybki transfer danych. Kontroler zastosowany w tym modelu serwera HP ML110G6 umożliwia jednoczesne stosowanie dysków SATA oraz SAS 6G, a także dysków SSD - znanych z wysokich transferów danych, niewielkiego poboru energii, cichej pracy i niskiej awaryjności.

Wysoka wydajność uzyskana dzięki sprzętowemu kontrolerowi RAID i do tego w tak przystępnej cenie została już doceniona przez przedsiębiorstwa z sektora MSP. Uniwersalność, wysoka wydajność gwarantowana przez serwerowy procesor Intel Xeon nowej serii oraz szybkie pamięci DDR3 sprawiają, że serwer HP ProLiant ML110 G6 jest bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem w swojej klasie jako serwer ekonomiczny i zarazem funkcjonalny.

Czy warto wybrać serwer ze sprzętowym kontrolerem? Relatywnie niewielka różnica w cenie może sie przełożyć na efektywność i wydajność ludzkiej pracy. Więc zdecydowanie warto!






Serwer HP ProLiant ML110G6 z 4-Core Xeon + HDD 500GB + sprzętowy Raid (0,1,10,5) z 256MB cache z podtrzymaniem bateryjnym
  (PROMOCJA do: 2011-04-31; Najlepszy w tej klasie stosunek CENA / WYDAJNOŚĆ )


 
W połączeniu z dyskami SAS 6G, serwer ten jest idealny do pracy jako :  

serwer plików/druku
kontroler domeny
serwer aplikacji
serwer www

serwer poczty
serwer bazodanowy




Kontrolery RAID w ofercie PowerServer


Infolinia:
801 70-33-70

Formularz kontaktowy


« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.