Serwery i technologie IT

​​​​​​​Czym są stacje robocze?


Dodano: 19 Lipca 2022
Drukuj: ​​​​​​​Czym są stacje robocze?
Stacje robocze to dedykowane urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle i biznesie, gdzie wydajność jest priorytetem. Choć z wyglądu stacja robocza typu Tower nie różni się zbytnio od tradycyjnego komputera stacjonarnego...


Stacje robocze to dedykowane urządzenia, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle i biznesie, gdzie wydajność jest priorytetem. Choć z wyglądu stacja robocza typu Tower nie różni się zbytnio od tradycyjnego komputera stacjonarnego, to właśnie to urządzenie umożliwia obsługę najbardziej zaawansowanych systemów zarządzania zasobami w firmie. Często to właśnie takie systemy jak MES, ERP czy WMS zapewniają odpowiednią organizację pracy działu, a ze względu na ogromną ilość danych przetwarzanych przez te systemy, do wygodnej pracy niezbędne jest urządzenie o dużej mocy obliczeniowej. To z kolei zapewniają stacje robocze.
 
Cechą charakterystyczną stacji roboczych oferowanych przez uznanych producentów są potężne procesory serwerowe, a także duża ilość pamięci RAM. Optymalna specyfikacja techniczna stacji roboczej zapewnia stabilność pracy systemu i jego ciągłość, niezależnie od ilości przetwarzanych danych.
 
Zastosowanie stacji roboczych w biznesie i przemyśle
 
Stacje robocze doskonale sprawdzają się w przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych. Coraz większa liczba branż operuje na dynamicznie wzrastającym wolumenie informacji źródłowych, a by wszystkie one były odpowiednio przetworzone, obrobione, skategoryzowane i wykorzystane do uzyskania przewagi konkurencyjnej, organizacja potrzebuje stacji roboczej.
 
Jakie jest zastosowanie stacji roboczych w biznesie i przemyśle? Dodatkowo takie urządzenia świetnie radzą sobie z modelowaniem i wizualizacjami 3D, co wspiera pracę inżynierów oraz projektantów CAD i grafików. Nie możemy zapomnieć również o ośrodkach badawczych, które niejednokrotnie potrzebują potężnego komputera do realizacji bardzo zaawansowanych obliczeń matematycznych i ekonometrycznych.
 
W końcu stacje robocze są również wykorzystywane do montażu i obróbki plików video oraz audio, które są realizowane w wysokiej jakości oraz rozdzielczości.
 
Jakie są różnice pomiędzy stacją roboczą a tradycyjnym komputerem stacjonarnym?
 
Przyjrzyjmy się podstawowym różnicom pomiędzy stacją roboczą a komputerem stacjonarnym. Na pierwszy rzut oka pod względem wizualnym ciężko o jednoznaczne stwierdzenie różnic. To jednak, co determinuje potęgę i przydatność stacji roboczych to podzespoły, które ukryte są pod obudową.
 
Pierwsza więc różnica to procesor oraz pamięć operacyjna, które stanowią najważniejsze podzespoły obu tych urządzeń. W stacjach roboczych procesory dopasowane do konkretnych procesów i zadań z reguły wyposażone są w kilka rdzeni, które znacznie zwiększają efektywność urządzenia. Dodatkowo procesory spotykane w stacjach roboczych mają także możliwość obsługi kości RAM z korekcją błędów ECC, co jest niespotykane w przypadku standardowych procesorów w naszych PC.
 
Mówiąc o różnicach, nie sposób nie wspomnieć o dysku twardym stacji roboczej. Z reguły jest to pojemny magazyn danych, który składa się z co najmniej dwóch dysków, które swoją budową i konfiguracją przypominają raczej serwerowe magazyny danych. W przypadku wykorzystywania stacji roboczej do obsługi zaawansowanych programów graficznych niezbędne jest wykorzystanie niezwykle wydajnej karty graficznej.
 
Najpopularniejsze modele stacji roboczych
 
Rosnące zainteresowanie stacjami roboczymi szytymi na miarę potrzeb konkretnej organizacji sprawia, że dzisiaj większość liczących się na rynku producentów sprzętu IT oferuje swoje produkty również w tej kategorii urządzeń. Prześledźmy, co do zaproponowania mają takie firmy jak Dell, Fujitsu, HP czy Lenovo.
 
Dell Precision T3640
 
Stacja robocza typu Tower marki Dell to jeden z najnowocześniejszych sprzętów tego typu, który szczególnie charakteryzuje się skromną konstrukcją, która w miarę możliwości i potrzeb może być dodatkowo rozbudowana.  Procesor Intel Core i Xeon vPro dziesiątej generacji zapewnia obsługę wielowątkowych, zaawansowanych procesów bez ryzyka spowolnienia pracy urządzenia. Dodatkowo profesjonalna karta graficzna zapewni niespotykaną dotąd jakość obsługi nawet najbardziej wymagających programów graficznych.
 
Fujitsu Celsius W5010
 
Stacja robocza marki Fujitsu to doskonały przykład na to, jak bardzo to wydajne urządzenie może być dostosowane do naszych nawet najbardziej wymagających potrzeb. W zależności od zadań i procesów realizowanych w firmie stacja robocza marki Fujitsu może zostać wyposażona w odpowiednią ilość RAM, dedykowaną kartę graficzną, dysk twardy o pojemności odpowiadającej naszym potrzebom i wiele więcej. Szukając najlepiej dopasowanej stacji roboczej, warto zwrócić uwagę na nieskończone możliwości konfiguracji urządzenia marki Fujitsu.
 
HP Z2 G5
 
Kolejna stacja typu Tower, tym razem marki HP to najwyższa wydajność która może być dowolnie rozbudowywany wraz z rosnącymi oczekiwaniami względem nowoczesnych urządzeń. Stacja robocza HP to odpowiedź na potrzeby inżynierów i projektantów, którzy na co dzień wykorzystują aplikacje do modelowania 3D. Takie programy jak Revit, Invertor, Nastran, 3ds Max czy VR - to właśnie do obsługi tego typu narzędzi stworzona jest ta stacja robocza.
 
Lenovo ThinkStation P340
 
Lenovo od zawsze gwarantowało swoim klientom najwyższą jakość i prędkość pracy swoich urządzeń. W przypadku stacji roboczej Lenovo ThinkStation nie jest inaczej. Doskonała wydajność, bardzo charakterystyczny wygląd zewnętrzny, najnowocześniejsze podzespoły - to wszystko sprawia, że stacja robocza Lenovo ThinkStation jest urządzeniem do najbardziej wymagających zadań bez względu na to, w jakiej branży działamy i jak dużą ilość danych obsługujemy w jednym czasie.
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.