Serwery i technologie IT

Przegląd nowości serwerowych 2022


Dodano: 26 Lipca 2022
Drukuj: Przegląd nowości serwerowych 2022
Zastanawiasz się, co nowego w świecie serwerów? Pierwsza połowa 2022 roku za nami i naprawdę wiele się zmieniło. Odświeżone modele, nowa seria serwerów...


Przegląd nowości serwerowych 2022

Zastanawiasz się, co nowego w świecie serwerów? Pierwsza połowa 2022 roku za nami i naprawdę wiele się zmieniło. Odświeżone modele, nowa seria serwerów, dyski i sposoby produkcji procesorów – to tylko niektóre z nowinek technologicznych. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przybliżamy, co nowego pojawiło się w serwerach w pierwszej połowie 2022 roku oraz na co warto jeszcze czekać.

Nowa odsłona PowerEdge 15

Serwery PowerEdge od marki Dell cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. W ofercie producenta można znaleźć propozycje idealne do zastosowań informatycznych w domu czy w biurze, a także nieco bardziej zaawansowane opcje, takie jak skalowalne i wydajne serwery do montażu w szafie serwerowej. EMC PowerEdge od marki Dell cenione są przede wszystkim za ogromną niezawodność i efektywność. Producent jednak nie zwalnia tempa, jeśli chodzi o ulepszanie istniejących rozwiązań i wprowadzanie nowych produktów.
Nie tak dawno udoskonalona została gama produktów. Użytkownicy mogą teraz wybierać pomiędzy odświeżonymi modelami PowerEdge R750xs, R650xs, R450, R550 oraz XR11 i XR12. Co się zmieniło? Producent za cel postawił sobie przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości poszczególnych produktów na zewnętrzne warunki środowiskowe. Zwiększona została również wydajność, oferując użytkownikom jeszcze więcej możliwości.

Najnowsza seria serwerów ProLiant

HPE ProLiant to seria znakomitych serwerów, które na rynku są już od prawie trzydziestu lat. Produkty od HPE charakteryzują się świetnie opracowanym projektem i konstrukcją, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie użytkownikom wszystkiego, czego potrzebują i wymagają od tego typu sprzętu. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat wiele się zmieniło, jednak serwery ProLiant zawsze pozostają idealnie dostosowane do potrzeb biznesowych. Rozszerzona została także rodzina produktów ProLiant – producent ma obecnie do zaoferowania wiele fantastycznych modeli, które z pewnością pozytywnie zaskoczą niejednego użytkownika. 
Mówiąc o najnowszych rozwiązaniach w tym temacie, należy wspomnieć o nowej serii serwerów typu rack i tower. Te dwie kategorie do wyboru dostępne są w modelach z serii HPE ProLiant DL, HPE ProLiant ML i HP ProLiant MicroServer. Linia produktów HPE ProLiant charakteryzuje się wykorzystaniem innowacyjnej technologii SI, dzięki której możliwe jest zoptymalizowanie obsługi urządzeń w zależności od obciążenia. W serwerach z tej serii udoskonalone są również standardy bezpieczeństwa i technologie automatyzacyjne. Wybór tych urządzeń w wersji rack lub tower to gwarancja ogromnej wydajności dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Intel – nowe procesory serwerowe

Na początku 2022 roku w Las Vegas miały miejsce targi CES, które jednocześnie były okazją do zaprezentowania premierowych rozwiązań technologicznych. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć światowego giganta, którym jest Intel. Marka zaprezentowała nowe procesory desktopowe i mobilne. Lista produktów jest naprawdę imponująca. Wśród procesorów desktopowych 12 generacji Alder Lake znajdują się m.in. 2-rdzeniowe Celerony, a także 16-rdzeniowy Intel Core i9. Nie zabrakło również nowych procesorów ze zmniejszonym poborem mocy. Są one oznaczone przez producenta literą T na końcu nazwy. Podczas produkcji nowych produktów wykorzystano 10-nanometrowy proces technologiczny, który pozwolił zwiększyć wydajność procesorów nawet o 20% w stosunku do poprzedników.

Procesory Intel Alder Lake z nowym chłodzeniem

W procesorach Intel Alder Lake zastosowano zupełnie nowy układ chłodzenia, który również zaprezentowany został podczas targów w Las Vegas. W procesorach Pentium i Celeron zastosowano chłodzenie Laminar RS1, z kolei we flagowym Intel Core i9 – Laminar RH1. W pozostałych produktach użyto Laminara RM1. Co wyróżnia najnowsze układy chłodzenia w stosunku do poprzedników? Przede wszystkim jeszcze niższe temperatury i zmniejszony hałas.

Premiera procesorów serwerowych AMD

AMD na rynku obecne jest już od 1969 roku. Kilkadziesiąt lat ogromnego doświadczenie w branży elektroniki i układów scalonych, pozwoliło wyrobić producentowi wysoką pozycję w rankingach. AMD to jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów, który regularnie zaskakuje swoich użytkowników imponującymi nowościami. Na co padło tym razem?
W marcu 2022 roku AMD wprowadziło do swojej oferty cztery procesory serwerowe, należące do rodziny EPYC Milan-X. Są to EPYC 7373X, EPYC 7473X, EPYC 7573X oraz EPYC 7773X. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, wcale nie była ona zaskoczeniem dla użytkowników, ponieważ już w listopadzie ubiegłego roku, producent opowiedział o tym, czego można się spodziewać. Wszystkie premierowe procesory wyposażone zostały w 8 bloków CCD oraz dodatkowe stosy pamięci cache L3.
Wraz z prezentacją najnowszych procesorów, producent rozwiał również wątpliwości co do możliwości przejścia z procesorów EPYC Milan, które obecne są już na serwerach, na EPYC Milan-X. Jak podkreśla AMD, będzie to bardzo proste. Wystarczy aktualizacja oprogramowania BIOS. 
Procesory EPYC Milan-X to świetna propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy poszukują urządzeń zaprojektowanych z myślą o konkretnych, wyspecjalizowanych zadaniach. Sprawdzą się w skomplikowanych obliczeniach, projektowaniu elementów elektronicznych i w wielu innych zastosowaniach.

14. generacja procesorów Intel Core

Choć 2022 rok przyniósł nam już wiele dobrego w świecie serwerów, procesorów i dysków SSD, kolejny rok może być pod tym względem jeszcze lepszy. Jedną z premier, na którą czeka większość użytkowników, jest 14. generacja procesorów Intel Core z rodziny Meteor Lake. Nowa architektura rdzeni x86, nowy układ graficzny, kafelkowa budowa i nowa litografia Intel 4 – to tylko niektóre z zaplanowanych zmian.
Procesory serwerowe muszą spełniać szereg określonych wymagań. Muszą być również w pełni dostosowane do długotrwałej pracy, poprzez zastosowanie energooszczędnych technologii, ograniczających pobór mocy, a tym samym zwiększających wydajność. Intel to poważny gracz na rynku, który nie daje szans konkurencji pod tym względem. Miejmy nadzieję, że 14. generacja procesorów Intel Core będzie równie dopracowana, co jej poprzednicy.

Kiedy premiera nowych dysków SSD NVMe?

W 2019 roku na rynku zadebiutowały dyski SSD NVMe 4.0. Niedawno Intel zapowiedział kolejną generację i wszystko wskazuje na to, że będziemy świadkami jej premiery jeszcze w tym roku – prawdopodobnie w trzecim kwartale. SSD PCIe 5.0 będzie prawdziwym przełomem w technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom wydajności. Zgodnie z zapowiedziami wartość odczytu sekwencyjnego ma zostać podwojona i może wynieść aż 16 GB/s.
Na jakie nowości od marki Intel warto jeszcze czekać? Producent planuje rozpocząć produkcję nowej architektury litograficznej, która ma się opierać na Ribbon FET i Power VIA. W praktyce oznacza to jedno – imponujący skok wydajnościowy.
 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.