Serwery i technologie IT

Macierze NAS - Synology i Qnap


Dodano: 14 Września 2022
Drukuj: Macierze NAS - Synology i Qnap
Macierze NAS (Network Attached Storage) to innowacyjne rozwiązanie dla firm oraz osób indywidualnych, które stanowi rozwiązanie problemów związanych z dynamicznie rosnącym wolumenem danych, takich jak odpowiednie ich przetwarzanie, zabezpieczanie czy udostępnianie.


Serwery NAS renomowanych marek Synology i Qnap zapewniają lokalizację sieciową oraz sprawną integrację z wirtualnymi maszynami stanowiącymi jeden z podstawowych w dzisiejszym biznesie elementów infrastruktury informatycznej. 
 
Dyski sieciowe NAS możemy przyrównać do małych komputerów, które wyposażone są w pojemne i szybkie nośniki danych (dyski HDD lub SSD), stanowiącye serce całego urządzenia.
 
To właśnie na nim przechowujemy wszystkie dane i zwiększamy efektywność realizacji procesów biznesowych, poprzez poprawę obiegu danych w całej organizacji bez ryzyka włamań, ataków hakerskich czy innych zagrożeń, na które narażone są przedsiębiorstwa oparte na danych. 
 
NAS - potencjał do tworzenia własnej infrastruktury chmurowej
 
Macierze NAS dają nam ogromny potencjał do stworzenia wydajnej infrastruktury informatycznej opartej na danych. Przede wszystkim mowa tu o komforcie i wygodzie związanej z wymianą danych, udostępnianiem ich oraz tworzeniem zasad związanych z dostępem. W przeszłości firma musiała poradzić sobie z wyzwaniem rozproszonych baz danych, powstałych wskutek pracy z różnymi systemami informatycznymi. Takie rozwiązanie było kosztowne, mało efektywne i powodowało szereg problemów i błędów związanych z przepływem danych i informacji w firmie. 
Macierze NAS zapewniają integralność danych i dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy narzędzie z dostępem do NAS i już wszystkie zasoby przeznaczone do wglądu i edycji są dla nas dostępne. To jeden z najważniejszych kroków naprzód w procesie budowy wydajnej infrastruktury informatycznej opartej na prywatnej, firmowej chmurze danych. Wybór konkretnego urządzenia powinien być dostosowany do dostępnej już w firmie infrastruktury. PowerServer dysponuje macierzami wolnostojącymi, jak i tymi, które kompatybilne są z popularnymi szafami Rack. 
 
Zastosowanie macierzy NAS
 
Co daje nam zastosowanie macierzy NAS w firmie? Przede wszystkim ochronę przed powszechnie stosowanymi atakami typu ransomware.
 
Bezpieczna pamięć masowa automatyzuje proces tworzenia regularnych kopii bezpieczeństwa, które zapewnią przywrócenie statusu plików do wcześniejszych wersji nawet po agresywnym ataku. Duży potencjał automatyzacyjny pozwala na zapewnienie stałej ciągłości działania całej infrastruktury IT, uwzględniającej maszyny wirtualne, serwery fizyczne oraz inne aplikacje. 
 
Nie zapominajmy o czynniku, który stanowi główną motywację do inwestycji w nowoczesne rozwiązania IT. Mowa tu o wydajności realizacji procesów biznesowym. Macierze NAS zwiększają potencjał sprawnej organizacji pracy w rozproszonym środowisku, nastawionym na pracę hybrydową. Niezależnie od miejsca pracy, każdy może z użyciem odpowiednich narzędzi zyskać dostęp do zasobów i edytować je oraz współpracować z resztą zespołu. 
Macierze NAS - na co zwrócić uwagę?
 
Jak wybrać macierz NAS dostosowaną do naszych potrzeb? Oczywiście najistotniejsza kwestia to parametry techniczne urządzenia, czyli procesor, ilość pamięci RAM oraz parametry interfejsu sieciowego. W tym aspekcie zasada jest jasna - im lepsze parametry, tym wyższa cena macierzy NAS. Dlatego istotne jest, by jeszcze przed dokonaniem wyboru przeanalizować, jak wygląda kwestia potrzeb naszej organizacji i dobrać optymalne rozwiązanie w rozsądnej cenie. 
Nie bez znaczenia jest także maksymalna liczba dysków, która może zostać zastosowana w macierzy. To daje nam potencjał do rozwijania całej infrastruktury bez potrzeby wyposażania firmy w kolejną macierz. Obecnie optymalna liczba dysków to 4, chociaż w ofercie PowerServer znajdziemy także urządzenia zapewniające integrację z 6 dyskami. 
 
Co jeszcze warto przeanalizować przed zakupem konkretnej macierzy? Z pewnością rodzaj obudowy (wcześniej wspomniano o dwóch podstawowych wariantach - wolnostojących oraz tych do szaf Rack) oraz gwarancję, którą daje nam producent. Dwuletnia gwarancja to absolutne minimum, choć bez problemu znajdziemy także oferty macierzy z 3, 4, a nawet 5-letnią gwarancją. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest oprogramowanie systemowe (Synology - DiskStation Manager 7.1, QNAP - QTS 5.0 ) macierzy NAS, oraz dostępne aplikacje dla konkretnego systemu. 
 
Synology czy QNAP - który serwer NAS wybrać?
 
Synology i QNAP to wiodący producenci rozwiązań NAS, którzy starają się rozszerzyć swoją ofertę nie tylko o rozwiązania firmowe, ale też te przeznaczone dla użytkowników indywidualnych.
 
Synology pierwotnie pozycjonowało swój segment klienta właśnie w stronę użytku domowego. Lata doświadczeń wykształciły szereg ciekawych rozwiązań, które z pewnością zostaną docenione przez użytkowników domowych, małych przedsiębiorców oraz osoby, które ze względu na zmianę modelu pracy pozostają na Home Office.
 
QNAP z kolei to firma od zawsze związana z potrzebami komercyjnymi, czego dowodem jest szeroka oferta rozwiązań dostosowanych do infrastruktury korporacyjnej. Pamiętajmy jednak, że rozwiązania obu firm są najwyższej jakości i ostateczna decyzja o wyborze modelu powinna być przede wszystkim podjęta na podstawie parametrów technicznych macierzy NAS.
 
Sprawdź: Macierze NAS Synology i QNAP
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.