Serwery i technologie IT

Red Hat Enterprise Linux (RHEL)


Dodano: 16 Listopada 2022
Drukuj: Red Hat Enterprise Linux (RHEL)
Oprogramowanie – serwerowy system operacyjny - Red Hat Enterprise Linux (w skrócie RHEL) to jedna z odmian systemu operacyjnego Linux, którą twórcy kierują głównie do klientów komercyjnych, takich jak przedsiębiorstwa. Jego zaletą jest łatwa obsługa oraz wysokie standardy bezpieczeństwa. Z tego powodu cieszy się ono ogromną popularnością wśród użytkowników na całym świecie.


Red Hat Enterprise Linux – co to jest?

 
Oprogramowanie Red Hat Enterprise Linux, w skrócie RHEL, to system operacyjny będący komercyjną dystrybucją Linuxa. Produkt ten jest dziełem firmy Red Hat, która kieruje go głównie do przedsiębiorców oraz innych odbiorców komercyjnych. Oprogramowanie to powstało w 2003 roku jako kontynuacja dystrybucji Red Hat Linux.
 
Pierwotny system rozdzielił się na dwie gałęzie – niekomercyjną wersję Fedora oraz na prezentowany RHEL. Ich zaletą jest stały dostęp do najnowszych aktualizacji oraz możliwość modyfikowania systemu w zależności od swoich potrzeb. Dzięki swojej plastyczności i łatwej obsłudze RHEL stał się systemem referencyjnym dla innych oprogramowań oraz sprzętu.
 
Dla studentów i placówek badawczych została stworzona specjalna edycja „Academic”, która jest tańsza i podobnie jak wersje biznesowe, zapewnia wsparcie techniczne.
 

Oprogramowanie RHEL dostępne jest w wersji serwerowej oraz desktopowej

 
Oprogramowanie Red Hat Enterprise Linux zostało wydane w wersji serwerowej oraz desktopowej. Wersje desktopowe to te, które dobrze znamy z codziennego korzystania z komputera. Stanowią one pomost pomiędzy urządzeniem, a jego użytkownikiem – pozwalają na uruchamianie i korzystanie z aplikacji, a także niezależnie od ingerencji człowieka, odpowiadają, np. za przydział pamięci operacyjnej, czy czasu procesora do poszczególnych zadań.
 
Oprogramowanie RHEL umożliwia również podział jądra systemu operacyjnego w taki sposób, że jednocześnie może korzystać z niego nawet kilkadziesiąt wirtualnych maszyn. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w biznesie, ponieważ umożliwia pracownikom współdzielenie i szybką wymianę danych lub łatwą obsługę urządzeń zewnętrznych, takich jak, np. drukarki i skanery.
 

Oprogramowanie RHEL – bezpieczeństwo przede wszystkim!

 
Dla właścicieli firm szczególnie istotne jest bezpieczeństwo wrażliwych informacji biznesowych lub danych ich klientów. Twórcy Oprogramowania Red Hat Enterprise Linux wychodzą naprzeciw takim potrzebom i stale rozwijają systemy mające zapewnić ochronę jego użytkownikom. Oprócz standardowych działań, takich jak skanowanie i testowanie podatności na ataki możemy liczyć również na zabezpieczenia działające na poziomie sprzętowym.
 
Oprogramowanie RHEL ponadto jest objęte wsparciem technicznym. Oznacza to, że jeśli podczas używania systemu użytkownik napotka problemy, otrzyma on pomoc od wykwalifikowanych inżynierów działających z ramienia producenta.
 

RHEL to jeden z najchętniej wybieranych systemów referencyjnych

 
Oprogramowanie Red Hat Enterprise Linux to nie tylko system operacyjny przeznaczony do codziennej pracy w biurze. Wielu producentów sprzętu lub oprogramowania wykorzystuje go jako referencyjny system operacyjny. Przykładów nie trzeba szukać daleko – na RHEL oparty jest m.in. Oracle Linux, czy Amazon Linux.
 
Powodem tej popularności może być bardzo dobra stabilność systemów Linux oraz dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania.
 

System Red Hat Enterprise Linux jest oprogramowaniem open source

 
Jedną z największych zalet oprogramowania Red Hat Enterprise Linux, która odróżnia go od innego oprogramowania tego typu jest to, że należy ono do rodzaju open source. Oznacza to, że kod źródłowy jest udostępniany użytkownikom na podstawie licencji, która nadaje im prawa do badania, modyfikowania, a także rozpowszechniania tego oprogramowania. Dzięki temu oprogramowania od Linuxa są stale udoskonalane przez grupy programistów-pasjonatów, którzy nieodpłatnie dzielą się owocami swojej pracy. Efekty, które udało się osiągnąć, świadczą również o tym, jak duże możliwości rozwoju i personalizacji stwarza środowisko oprogramowania Linux.
 
Zobacz w sklepie PowerServer:  Red Hat Enterprise Linux (RHEL)
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.