Serwery i technologie IT

Premiera na rynku najwyższej klasy serwerów korporacyjnych


Dodano: 12 Października 2008
Drukuj: Premiera na rynku najwyższej klasy serwerów korporacyjnych
W Polsce jest już dostępny nowy serwer Power 595, w pełnej konfiguracji z 64 rdzeniami i obsługą systemu AIX. Jest to najwyższy model w rodzinie serwerów IBM Power Systems. W drugim kwartale IBM dotrzymał wszystkich terminów wprowadzania do sprzedaży poszczególnych modeli Power Systems, włączając w to serwery klasy średniej z serii Power 570, podstawowe modele Power 520 i 550, a także chłodzony wodą superkomputer Power 575 "Hydro-Cluster", BladeCenter JS12 oraz i Edition dla BladeCenter S.Zwycięzca testów

Power SystemsTM pokonał kolejną granicę, wykazując się niemal trzykrotnie wyższą wydajnością w przeliczeniu na rdzeń procesora niż serwer HP Superdome. Power SystemsTM utrzymał przy tym znacząco niższe koszty użytkowania. Zgodnie z wynikami testu wydajności TPC-C (Transaction Processing Performance Council), system IBM jest pierwszym i jednocześnie jedynym serwerem, który osiągnął ponad sześć milionów transakcji na minutę. Serwer klasy korporacyjnej Power 595 wykorzystujący procesory IBM POWER6TM i system operacyjny AIX, współpracujący z bazą danych DB2 9.5 oraz pamięcią masową DS4800, uzyskał rekordową wydajność wynoszącą 6 085 166 tpmC przy koszcie równym 2,81 USD / tpmC. Takie osiągi modelu Power 595 sprawiają, że klienci mogą zastąpić trzy 128-rdzeniowe serwery HP Superdome zaledwie dwoma 64-rdzeniowymi serwerami Power 595 Zmniejsza to liczbę rdzeni o 66 procent, obniża zużycie energii o 20 procent oraz redukuje koszty oprogramowania licencjonowanego w przeliczeniu na rdzeń o 55 procent. Do tego serwery IBM zajmują o 59 procent mniej miejsca w serwerowni. Wydajność w przeliczeniu na rdzeń jest dla klientów niezwykle ważna, ponieważ większość głównych dostawców oprogramowania dla systemu UNIX nalicza opłaty licencyjne w zależności od liczby rdzeni. Baza danych DB2 9.5 wprowadza szereg zmian technologicznych, w tym mechanizmy zarządzania danymi w czystym formacie XML oraz technologię kompresji danych na poziomie poszczególnych wierszy, co pozwala uzyskać znaczne oszczędności w zajmowanej przestrzeni dyskowej, liczbie używanych kanałów wejścia/wyjścia oraz zarezerwowanej pamięci.

Certyfikat bezpieczeństwa AIX 6

IBM otrzymał istotne certyfikaty bezpieczeństwa, często stanowiące warunek udziału w przetargach. System IBM AIX V6.1 z partycjami roboczymi (Workload Partitions) działający na serwerze IBM Power 570 z procesorami POWER6 uzyskał certyfikat opisywany skrótowo, jako CAPP/EAL4+. Produkty testowane wg norm Common Criteria są oceniane na podstawie surowych standardów dotyczących procesu projektowego, środowiska rozwojowego, funkcjonalności, obsługi luk w bezpieczeństwie, testowania i dokumentacji. Jest to pierwszy zestaw certyfikatów bezpieczeństwa dla systemu AIX 6 i serwerów bazujących na procesorach POWER6.

Gwałtowny wzrost popularności wirtualizacji

Pierwsze zamówienia i dostawy wskazują na niezwykły wzrost wykorzystania wirtualizacji w nowych serwerach Power Systems. Zamówienia na wirtualizację PowerVM razem z serwerami Power 570 zwiększyły się o 40 procent w porównaniu do poprzednich modeli z procesorami POWER5, zaś w przypadku nowego modelu Power 550 UNIX wzrosły ponad trzykrotnie, z 20 do 70 procent. Pokazuje to, że techniki wirtualizacyjne wykraczają poza świat największych korporacji i szybko znajdują zainteresowanie wśród klientów średniej wielkości. W przypadku nowego serwera Power 595 penetracja rozwiązania wirtualizacyjnego PowerVM jest jeszcze wyższa - obecnie szacuje się ją na ponad 90 procent.

Oszczędność kosztów

Ośrodek medyczny University of Pittsburgh Medical Center (UPMC) zastąpił serwery HP i Sun maszynami IBM Power i rozpoczął projekt konsolidacji i wirtualizacji. Początkowe szacunki IDC wskazywały na możliwość zaoszczędzenia niemal 20 milionów dolarów na kosztach infrastruktury technicznej w ciągu pierwszych trzech lat realizacji projektu. Z ostatnich doniesień wynika, że oszczędności wzrosły aż do 30 milionów USD.

Źródło: IBM Polska
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.