Serwery i technologie IT

Serwery z pamięcią systemową opartą na układach flash


Dodano: 1 Listopada 2008
Drukuj: Serwery z pamięcią systemową opartą na układach flash
Firma Spansion opracowała nową technologię, dzięki której centra danych mogą pobierać dużo mniej mocy niż obecnie. Pomysł polega na budowaniu serwerów, w których producent instaluje zamiast pamięci DRAM pamięci typu flash.
Firma Spansion (która została założona w 1993 r. przez byłych pracowników AMD i Fujitsu) jest twórcą rozwiązania EcoRAM. Pracownicy Spansion doszli do wniosku, że pamięci flash mogą zastępować w systemach obliczeniowych nie tylko dyski twarde, ale również pamięć systemową.

Serwery oparte na pamięciach flash są oczywiście droższe niż serwery oparte na pamięciach DRAM, ale są za to wyjątkowo energooszczędne. Pamięć systemowa oparta na pamięci flash pobiera bowiem osiem razy mniej energii niż pamięć oparta na układach DRAM. Dlatego podczas gdy oferowane obecnie serwery zawierają pamięć RAM o pojemności 32 GB, serwery oparte na technologii opracowanej przez firmę Spansion mogą posiadać co najmniej 256 GB pamięci systemowej (i można w nich instalować do 0,5 TB takiej pamięci).

Spansion instaluje w serwerach oprogramowanie GreenGateway opracowane przez współpracującą z nim firmę Virident, dzięki któremu serwer traktuje pamięć flash jako pamięć systemową. Pamięć EcoRAM można instalować na płytach głównych serwerów w standardowych gniazdach DIMM (Dual In-line Memory Module).

Spansion prowadzi już rozmowy z wiodącymi dostawcami serwerów, mając nadzieję iż pierwsze serwery oparte na nowej technologii wejdą do produkcji jeszcze pod koniec tego roku. Firma szacuje, że dzięki jej technologii użytkownicy mogliby zamienić cztery tradycyjne serwery z pamięcią DRAM na jeden serwer z pamięcią flash, obniżając jednocześnie koszty eksploatacji serwerów o 60%.

Źródło: NetWorld.pl
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.