SAS – czyli Serial Attached SCSI jest komputerową magistralą służącą do przesyłania danych między komputerem, a urządzeniami do przechowywania danych, takimi jak: dyski twarde lub napędy taśmowe. SAS jest rozszerzeniem standardu SCSI i zastępuje go. W przeciwieństwie do poprzedniej technologii, SAS pozwala na przesyłanie danych od punktu do punktu – czyli każde kolejne urządzenie może być podłączone do poprzedniego, w przypadku SCSI każde musiało być równolegle podpięte do kontrolera. SAS posiada wsteczną kompatybilność i pozwala na podłączanie dysków SATA II.
SAS pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 6 Gbit/s.
W porównaniu do starszego SCSI, SAS cechuje się:
- szeregowością (SCSI jest równoległe)
- możliwością podpięcia do 65 tysięcy urządzeń (z użyciem extenderów portów) podczas gdy SCSI ma limit 16 urządzeń na kanał
- SAS nie potrzebuje zaślepek na końcu kabla przesyłowego
- SAS jest szybszy
W porównaniu do SATA:
- SAS jest droższy i z tego powodu jest komunikowany jako rozwiązanie profesjonalne
- SAS jest Full-Duplex a SATA half-duplex
- SAS używa komend SCSI, które posiadają lepszą korekcję oraz raportowanie błędów niż SATA,
- SAS używa większego napięcia sygnałów komunikacyjnych, pozwala to na użycie dłuższych kabli sygnałowych (do 10 m) oraz urządzeń server backplane.
Napęd taśmowy, urządzenie wykorzystywane do zapisu danych z systemów komputerowych, na taśmach magnetycznych. Zapis odbywa się w technologii cyfrowej. Taśmy umieszczane są w kasetach, mieszczą do kilkuset GB danych. Zastosowanie głównie do archiwizacji danych, w zastosowaniach biznesowych, finansach, strukturach wymagających ciągłej archiwizacji, ze względu na długi czas dostępu oraz odczytu. Wykorzystują interfejs SCSI oraz Fibre Channel w sieciach SAN. Oferowane np. przez Fujitsu, HP, IBM, Tandberg Data, Actidata.
Kliknij tutaj, aby zobacz naszą ofertę streamerów
Actidata actiTape LTO-4 FH 800/1600GB