Serwery i technologie IT

Walka na rdzenie: czy warto rozważać zakup 6-rdzeniowych nowości podczas upgradu sprzętu?


Dodano: 3 Września 2010
Drukuj: Walka na rdzenie: czy warto rozważać zakup 6-rdzeniowych nowości podczas upgradu sprzętu?
Niezależnie od powodów wymiany sprzętu – czy to zmiana starszych pożerających energię serwerów na energooszczędne, czy  ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa – wybór procesora może być trudny. Można wybierać z coraz szerszej oferty procesorów wyposażonych w 4 do nawet 12 rdzeni, dysponujących dodatkowymi funkcjami oraz cechujących się różnymi współczynnikami TDP (Thermal Design Power – moc wydzielanego ciepła).



Wybór jest dodatkowo utrudniony, gdyż AMD od 2009 roku produkuje własne 6-rdzeniowe procesory z serii Opteron 2400 i 8400, przeznaczone do systemów 2P, 4P i 8P. Ostatnio firma wzbogaciła też ofertę o 8- i 12-rdzeniowe rozwiązania należące do serii AMD Opteron 6000. Pozwalają one na budowę wydajnych 2-procesorowych platform oraz niedrogich 4-procesorowych.
 
Nowe procesory Opteron 6100 posiadają zaawansowane funkcje oszczędzające energię:
•    obsługę stanu zasilania C1E w celu obniżenia poboru mocy, gdy procesor nie jest obciążony (idle),
•    AMD CoolSpeed, który zmniejsza tymczasowo taktowanie procesora, gdy przekroczy on określoną temperaturę,
•    APML (Advanced Platform Management Link), czyli magistralę pozwalającą monitorować na bieżąco pobór mocy i temperaturę poszczególnych procesorów.

Mimo coraz mocniejszej konkurencji, Intel nie rezygnuje z walki. Ostatnio przedstawił procesory Xeon z serii 5600. Są to 6-rdzeniowe jednostki produkowane w procesie technologicznym 32nm. Przeznaczone są one przede wszystkim do systemów 2P, w których  nacisk jest położony na bezpieczeństwo pracy oraz wydajność energetyczną. Intel twierdzi, że Xeon 5600 jest „najbezpieczniejszym procesorem”.

Wyposażono go w dwie nowe funkcje:
 
•    natywną obsługę algorytmu AES (standardowego mechanizmu szyfrującego), co pozwala na przyspieszenie działania
     takich usług jak SSL lub zabezpieczanie danych,
 
•    TXT (Trusted Execution Technology), czyli technologię przeprowadzającą skanowanie systemu pod kątem ataków typu   rootkit.

Xeon 5600 posiada też obsługę Turbo Boost. Jeśli procesor ma „zapas” w zakresie temperatury, automatycznie podnosi częstotliwość swojego taktowania.

Oprócz serii 5600 Intel zaprezentował również procesory Intel 7500 przeznaczone do systemów z 8 fizycznymi rdzeniami i 16 wątkami przetwarzania na socket.

Więc jaki procesor powinienem wybrać?

Ilość rdzeni w procesorach będzie się z czasem zwiększać. W końcowym rozrachunku nie liczy się jednak ich ilość, ale wydajność, jaką można z nich wydobyć w dowolnym momencie.

Ważny jest też sposób zastosowania danego procesora/systemu: czy jest nim centrum danych, wirtualizacja, serwer www, chmura czy może HPC (high performance computing).

Należy również zwrócić uwagę na takie czynniki jak TDP oraz czy aplikacje, których będziemy  używać, potrafią wykorzystać dużą ilość rdzeni.

Podsumowując, bardzo ważne jest zrozumienie, czego oczekujemy od systemu:

•    Czy jest to przede wszystkim olbrzymia moc obliczeniowa(wtedy liczą się GHz).

•   Czy może ważniejsza jest dla nas energooszczędność, bo wtedy warto zwrócić uwagę na funkcje odpowiadające za obniżenie poboru energii oraz zaawansowane zarządzanie poborem mocy.

•    Może jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo? Wtedy warto porównać obsługiwane przez procesory instrukcje mające na celu utrudnienie włamania się do naszego systemu.
 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.