Serwery i technologie IT

Krótka historia IBM – cz. 1


Dodano: 11 Lutego 2011
Drukuj: Krótka historia IBM – cz. 1
Trzy duże niebieskie litery –  . Trudno chyba znaleźć osobę, która nie zna logo tej firmy. To nie tylko potentat i lider na rynku szeroko rozumianych rozwiązań informatycznych, ale również jeden z najstarszych i największych koncernów o zasięgu ogólnoświatowym. Co prawda pracownicy firmy już od kilkunastu lat nie są zobligowani dress code w kolorze niebieskim, ale nazwa Big Blue nadal kojarzy się właśnie z marką IBM.Historia firmy sięga początków ubiegłego stulecia. Choć trudno w to uwierzyć, dostawca najnowocześniejszych technologii, zaczynał latem 1911 roku (15 czerwca). Co oznacza, że szanowny jubilat obchodzi w tym roku setne urodziny. Oczywiście początki działania firmy nie miały nic wspólnego z branżą komputerową w dzisiejszym rozumieniu. Również nazwa brzmiała inaczej (Computing Tabulating Recording) Zawsze jednak były to produkty związane z technologiami, nowatorskimi koncepcjami. Nazwa firmy zobowiązywała do takiego profilu działalności (od 1924 r. IBM, czyli International Bussines Machines). Na owe czasy były to np. systemy pomiaru czasu, wagi, karty perforowane, a nawet krajalnice do mięsa.

Wraz z rozwojem technologii coraz liczniej zatrudniani specjaliści, skupiali się na kartach perforowanych, następnie tzw. maszynach liczących. Kolejny etap stanowiły komputery analogowe, na karty perforowane. Stąd już tylko jeden krok, za to milowy, do słynnego komputera osobistego PC. Premiera urządzenia miała miejsce 12 sierpnia 1981r. w słynnej nowojorskiej Astorii. Pojawiły się zarówno przełomowe technologie, jak i najbardziej znane nazwiska w branży. Prace nad opracowaniem nowego komputera prowadzono pod kierownictwem Philipa Estridge’a, zwanego ojcem „peceta”. Natomiast oprogramowanie stworzył, stawiający pionierskie kroki Microsoft, własność wtedy niejakiego Billa Gates’a.

Ponadto firma IBM po raz pierwszy wykorzystała do budowy komputera ogólnie dostępne podzespoły (procesory Intel). I choć niewielu wierzyło w sukces „małego” komputera, od tego dnia rozpoczęła się całkiem nowa epoka w informatyce, a sukces sprzedażowy przekroczył najśmielsze oczekiwania. Już po 4 latach osiągnięto obroty rzędu 4,5 mld dolarów, tylko dzięki sprzedaży pecetów i udostępnieniu licencji zainteresowanym przedsiębiorstwom (cdn.)


W oczekiwaniu na kolejną część krótkiej historii firmy IBM zapraszamy do przejrzenia oferty PowerServer w kategorii serwery, pamięci masowe.

Wybrane modele najnowszej generacji serwerów IBM:

W obudowie typu tower:

Serwer IBM x3200 M3 4-Core Xeon + sprzętowy Raid z cache + 2x500GB Hot-Plug 

Serwer IBM x3400 M3 z Intel Xeon 4(8)-Core + 4GB DDR3 1333MHz + SAS 6G + Raid5 z cache


W obudowie typu rack:


Serwer IBM x3550 M3 z 4GB + DDR3 + SAS 6G z Raid

Serwer IBM x3650 M3 z Intel Xeon 4(8)-Core + 4GB DDR3 1333MHz + 2x146GB SAS 6G + Raid5 z cache + 2 zasilacze


« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.