Serwery i technologie IT

Hewlett-Packard jako synonim nowatorskich i pionierskich rozwiązań cz. 2


Dodano: 23 Marca 2011
Drukuj: Hewlett-Packard jako synonim nowatorskich i pionierskich rozwiązań cz. 2
Już od początków w branży elektronicznej, firma HP założona w garażu, w osławionej Dolinie Krzemowej, zasłynęła z innowacyjnych produktów, wynalazków i kroków milowych, ważnych dla tej dziedziny. W pierwszych latach ugruntowała swoją pozycję producenta najwyższej klasy elektroniki.



Mocne wejście w świat komputerów, gdzie do dziś HP cieszy się pozycją lidera, stanowi rok 1968 i wynalazek Hewlett-Packard 9100A. Wielu specjalistów uznaje to właśnie urządzenie za pierwszy komputer osobisty, choć sam producent określił je wówczas mianem kalkulatora biurowego.

Wizualnie urządzenie odbiegało od znanych już modeli IBM, jednakże technologicznie było prawdziwym osiągnięciem. Jak przystało na HP, zastosowano nowatorskie rozwiązania, jak chociażby układ scalony, w którym nie użyto mikrochipów. Możliwości Hewlett-Packard 9100A są porównywalne do dzisiejszych kalkulatorów naukowych na wysokim poziomie zaawansowania.

Oczywiście nie był to jedyny wynalazek sygnowany dwuliterowym logo. Hewlett-Packrad to również opracowanie i produkcja pierwszego kieszonkowego kalkulatora naukowego (HP-35), kieszonkowego kalkulatora programowalnego (HP-65). Na koncie firmy jest też patent na kalkulator alfanumeryczny, programowalny (HP-41C).

Prawdziwym przebojem, który na wiele lat zdominował rynek nośników magnetycznych, była 3,5’’ dyskietka 1,44 MB oraz napęd przeznaczony do dyskietek. Ten historyczny już produkt to wspólne „dziecko”  HP i SONY.

Pisząc o nowatorskich i najważniejszych osiągnięciach koncernu, nie sposób pominąć technologii, takich jak HP-UX (UNIX w wersji Hewlett-Packard) oraz PA-RISC.

HP-UX to serwerowy system operacyjny opatentowany przez Hewlett-Packard, który oczywiście ewoluował na przestrzeni lat. Początkowo wykorzystywano go głównie w produktach opartych o procesory FOCUS lub Motorola. Następnie firma połączyła dwie sztandarowe technologie, a system HP-UX stał się podstawą komputerów wykorzystujących procesory typu PA-RISC.

Rozwijając skrót otrzymujemy pełna nazwę PA (Precision Architecture) oraz RISC (Reduced Instruction Set Computing). Nowatorskość architektury tych mikroprocesorów sprowadzała się zatem m.in. do minimalizacji liczby rozkazów, redukcji trybów adresowania, ograniczenia komunikacji pomiędzy pamięcią, a procesorem oraz zwiększenia liczby rejestrów.

Na przestrzeni lat firma Hewlett-Packard zapewnia klientom stały postęp technologiczny, który obejmuje również systemy operacyjne HP-UX. Ich zastosowanie umożliwia więc wdrażanie wielu aplikacji, funkcji, efektywne administrowanie i bezpieczeństwo danych, zastosowanie w  firmach o różnym potencjale, korporacjach czy centrach przetwarzania danych. O serwerach i rozwiązaniach serwerowych przeczytacie w kolejnej części historii firmy Hewlett-Packard (cdn).






W oczekiwaniu na kolejną część krótkiej historii firmy HP zapraszamy do przejrzenia oferty PowerServer w kategorii serwery, pamięci masowe.

Wybrane modele najnowszej generacji serwerów HP:

W obudowie typu tower:
 
Serwer HP ProLiant ML110G6 z 4-Core Xeon + HDD 500GB + sprzętowy Raid (0,1,10,5) z 256MB cache z podtrzymaniem bateryjnym (PROMOCJA do: 2011-03-31)

Serwer HP ProLiant ML110G6 + 3 lata gwarancji gratis!  (PROMOCJA do: 2011-03-31)

Serwer HP ProLiant ML110G6 z 4-Core Xeon + 2xHDD 500GB + 4GB DDR3 + 3 lata gwarancji NBD + Windows Server 2008 


W obudowie typu rack:



« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.