Serwery i technologie IT

Jak wybrać serwer - cz. 2


Dodano: 16 Czerwca 2011
Drukuj: Jak wybrać serwer - cz. 2
Przed wyborem i zakupem konkretnego rozwiązania należy przeanalizować funkcje, jakie ma spełniać serwer, uwzględnić ilość pracowników, komputerów. Zastanowić się nad wyborem oprogramowania, również w kontekście aplikacji używanych obecnie przez pracowników. Warto wziąć pod uwagę sytuację obecną i możliwości ewentualnego rozwoju w przyszłości. Poniżej prezentujemy zastosowania typowe dla serwerów:Serwer plików - zapewnia miejsce do przechowywania danych użytkowników, które mogą, ale nie muszą być współdzielone. Atutem jest łatwość tworzenia kopii zapasowych, ponieważ proces backupu pojedynczego serwera jest zdecydowanie prostszy niż dla każdego komputera z osobna. Automatyzacja tworzenia kopii zapasowych to kolejna zaleta tego rozwiązania. Może być również zaplanowana i przeprowadzana, kiedy nikt nie korzysta ze sprzętu (np. w nocy).

Print serwer, serwer druku  - zastosowanie rozwiązania serwerowego to w tym przypadku eliminacja konieczności zakupu oddzielnych drukarek dla każdego komputera. Serwer druku pozwala na udostępnienie jednej drukarki wielu użytkownikom. Oszczędności w tym przypadku są oczywiste, szczególnie że z reguły jedno urządzenie pełni funkcję serwera druku i serwera plików.

Serwer pocztowy - małe podmioty korzystają zazwyczaj z usług zewnętrznego dostawcy (ISP). Poczyta elektroniczna w średnich i dużych przedsiębiorstwach to coraz częściej własny serwer obsługi oraz odpowiednie oprogramowanie, takie jak Microsoft Exchange, IBM Lotus Domino, Open-Xchange itp.

Web serwer - wykorzystywany do hostingu strony internetowej.

Intranet serwer
- pozwala na publikację informacji przeznaczonych do wewnętrznego użytku danej firmy, organizacji.

Baza danych - zapewnia przechowywanie informacji z jednej lub wielu korporacyjnych aplikacji.

Serwer aplikacji - pozwala użytkownikom korzystać z aplikacji, dzięki dedykowanemu oprogramowaniu lub za pomocą przeglądarki internetowej.

W kolejnej części poradnika Jak wybrać serwer zapoznamy Was z systemami operacyjnymi odpowiednimi dla omówionych powyżej typów serwerów. Zapraszamy wkrótce!

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.