Serwery i technologie IT

Jak wybrać serwer – cz. 5


Dodano: 5 Sierpnia 2011
Drukuj: Jak wybrać serwer – cz. 5
Macierze RAID to szerokie zagadnienie, warto omówić je bardziej szczegółowo.


RAID 0 (stripping) – połączenie dwóch lub więcej dysków tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny (można go potem oczywiście poddać partycjonowaniu). W trybie RAID 0 dane są zapisywane równocześnie na wielu dyskach, co wpływa na  wzrost prędkości zapisu i odczytu. Podstawową wadą, praktycznie eliminującą zastosowanie RAID 0 w serwerach, jest awaryjność – awaria jednego z fizycznych dysków, to utrata danych z całej macierzy.

RAID 1 (mirroring)
– istotą jest replikacja danych zapisywanych na dysku. Dane z dysków połączonych w macierzy RAID 1 są identyczne, a zatem w przypadku awarii jednego z dysków nie ma ryzyka utraty danych. Wadą jest „marnowanie” miejsca poprzez wielokrotne zapisywanie tych samych danych na kilku kosztownych nośnikach.

RAID 5 – w razie awarii jednego z dysków umożliwia odzyskanie danych, przy wykorzystaniu danych oraz kodów korekcyjnych zapisanych na pozostałych dyskach. Zastosowanie RAID 5 to nieznaczny spadek prędkości zapisu, natomiast oferuje większą prędkość odczytu niż RAID 2. Atutem jest całkowite bezpieczeństwo danych – w razie awarii RAID 5 jest w stanie automatycznie odbudować utracone dane, chwilowo zmniejszając wydajność macierzy. Po zamontowaniu nowego dysku i odtworzeniu danych, wydajność macierzy wraca do normy.
Macierz RAID 5 musi składać się przynajmniej z 3 dysków, a pojemność macierzy RAID 5 składającej się z N dysków równa się pojemności N-1 dysków. Wzrasta prędkość odczytu, która  jest porównywalna do prędkości macierzy RAID 0 złożonej z N-1 dysków.

RAID 6 (RAID 5+1)
– działanie zbliżone do macierzy RAID 5, z tym że „pozwala” na jednoczesną awarię dwóch dysków (w RAID 5 awarii może ulec jeden), bez utraty danych zapisanych na całej macierzy. Kosztowniejsza od RAID 5 ze względu na konieczność dołożenia jeszcze jednego dysku, przy pojemności takiej jak w RAID 5.

RAID 0 + 1 – łączy cechy macierzy 0 i 1, czyli lustrzanemu kopiowaniu podlegają macierze RAID 0. Do działania wymaga przynajmniej 4 dysków. Posiada  zalety RAID 0 (szybkość) i RAID 1 (bezpieczeństwo danych), a dodatkową zaletą  RAID 0+1 jest prostota implementacji. Główną wadą tej macierzy jest najwyższy koszt przechowywania danych spośród wszystkich typów macierzy RAID.

RAID 1+0
– zwany też RAID 10 -  zasada działania jest bardzo podobna do opcji RAID 0+1, Dane najpierw są duplikowane w RAID 1, a następnie lustrzane dyski  są ze sobą łączone w macierzy RAID 0, w celu zwiększenia wydajności. Macierz posiada te same cechy co RAID 0+1, a w szczególnych przypadkach może być bezpieczniejsza.

JBOD
(Just a Bunch Of Disks) - tryb, w którym  wszystkie dyski są po prostu podłączone do płyty głównej. Awaria jednego powoduje utratę zapisanych na nim danych, ale nie ma wpływu na działanie pozostałych dysków.

Kontroler RAID – standardowy czy sprzętowy

Kolejna część poradnika Jak wybrać serwer, zawierać będzie opis najkorzystniejszych ofert gwarancyjnych dla serwerów. Już niebawem na naszej stronie!

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.