Serwery i technologie IT

Serwerownia w piwnicy zamiast ciepłowni?


Dodano: 19 Września 2011
Drukuj: Serwerownia w piwnicy zamiast ciepłowni?
Już mały komputer, domowego użytku jest źródłem ciepła. A ile ciepła dałby duży serwer?Ciekawą wizję chmury zaproponował Microsoft - serwery, zamiast w centrach obliczeniowych znajdowałyby się w piwnicach domów i apartamentowców.

Dział Microsoft Research zaproponował komputerowy piec grzewczy zwany Data Furnace. Jest to szafa zbudowaną z 40 do 400 procesorów i podłączoną do systemu grzewczego budynku oraz internetu. Serwerowa szafa ma być sterowana przez internet bez udziału człowieka. Miałoby to być rewolucyjne rozwiązanie, likwidujące tradycyjne systemy ogrzewania takie jak węglowe, gazowe lub elektryczne.


Data Furnace – dla kogo?

Serwerowy piec grzewczy można będzie przystosować tak do działania sezonowego np. tylko zimą lub wieczorami lub jako źródła ciepła całorocznego np. w prywatnym domu.
DF mógłby być instalowany również w piwnicach wielkich apartamentowców.

Co z kosztami zasilania potężnego komputera grzewczego?

Okazuje się, że zasilanie DF jest w stanie obniżyć koszty tradycyjnego ogrzewania aż o 80%. Kilkadziesiąt serwerów połączonych ze sobą zużywa mniej prądu niż każdy serwer z osobna.

Pomysł komputerowego ogrzewania stawia przed naukowcami kolejne wyzwania.

Centralne zasilanie i zabezpieczenia tradycyjnych serwerowni trzeba będzie przystosować do nowych wyzwań – w końcu dalej głównie chodzi o moc obliczeniową. Także przepustowość sieci to problem, który będą musieli „przeskoczyć” i zapewnić stałość łącza między serwerami i odpowiednią ochronę danych.

Szafa serwerowa będzie musiała mieć też zapewnione specjalne pomieszczenie lub obudowę gwarantujące jej bezpieczeństwo i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy choćby wandalizmem lub kradzieżą.

Data Funrace jest jeszcze tylko projektem ale przecież wiemy, że od projektu do wykonania, szczególnie w dziedzinie komputera już niedaleka droga. Czy to utopia? Być może przekonamy się wkrótce.

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.