Serwery i technologie IT

Serwery Actina Solar w CERN


Dodano: 14 Października 2011
Drukuj: Serwery Actina Solar w CERN
Ofertę dotycząca serwerów Actina Solar wstępnie zaprezentowaliśmy przy okazji omówienia zastosowania serwerów Solar przy tworzeniu klastrów obliczeniowych na przykładzie polskiego superkomputera GALERA. Na pewno warto również przedstawić kolejne, bardzo prestiżowe dokonanie tego producenta. Polskie serwery marki Actina Solar znalazły zastosowanie w pracy największego na świecie akceleratora cząstek - Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. 



CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych to słynny ośrodek naukowo – badawczy na przedmieściach Genewy. Początki CERN-u to rok 1952, kiedy przedstawiciele 11 europejskich państw podpisali umowę Rady Europejskiej Badań Jądrowych. Obecnie do organizacji należy 20 państw, pracuje w niej 2600 osób, a współpracuje ok. 8000 naukowców z ponad 500 światowych instytucji naukowych. 
 
Polska w CERN to dziś nie tylko członkostwo (od 1 lipca 1991) i ok. 200 Polaków pracujących dla tej organizacji. Serwery ACTINA SOLAR, wspierające pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów, to ogromny wkład polskiej myśli technicznej w rozwój nauki. 
 
Wieki Zderzacz Hadronów został oficjalnie uruchomiony  10 września 2008 r. Jest najbardziej znanym i zaawansowanym technologicznie urządzeniem w CERN. 
 
Wykorzystanie polskich serwerów w pracy tej niezwykłej konstrukcji, to milowy krok dla polskiej nauki i technologii. Jest to również największe wdrożenie tego typu przeprowadzone przez polskie przedsiębiorstwo. Warto zatem poznać szczegóły. Otóż do laboratoriów CERN trafiły 1132 serwery polskiej produkcji: 952 serwery obliczeniowe Actina Solar 820 S4 oraz 180 serwerów storage’owych Actina Solar 240 S4. Serwery obliczeniowe Actiny będą wspomagać analizę danych powstałych po zderzeniach cząstek, natomiast urządzenie storage’owe zabezpieczą bieżące zapisywanie obliczeń. 
 
Wartość transferu robi ogromne wrażenie, sumarycznie koszt serwerów to ponad 13 milionów zł. Imponująco także prezentuje się też teoretyczna wydajność serwerów - na poziomie 75TFlops (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Godny podkreślenia jest również fakt, że zwycięstwo w przetargu było dopiero początkiem drogi dla polskiego producenta. Zanim serwery Actina Solar włączono w pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów, przeszły rygorystyczne testy i proces weryfikacji, m.in. pod kątem konfiguracji, ustawień sprzętowych oraz oprogramowania wewnętrznego wszystkich komponentów. 
 
Tak prestiżowy kontrakt to prawdziwy powód do dumy dla marki, ale również dla polskiej myśli technicznej. Zapewne każdy zgodzi się ze słowami Wiceprezesa Zarządu firmy Pana Edwarda Wojtysiaka, który tak skomentował wygrany przetarg „Stanowi dowód na to, że polskie rozwiązania serwerowe mogą z powodzeniem konkurować z największymi markami na świecie. Cieszymy się, że serwery Actina Solar sprostały wymaganiom stawianym im przez specjalistów z CERN i przyczynią się do pomnażania dorobku naukowego Europy.
 
Warto również w tym miejscu wspomnieć o innym polskim rozwiązaniu obecnym w CERN. Obudowy urządzeń sterujących elektromagnesami odpowiedzialnymi za rozpędzanie cząstek do prędkości bliskiej prędkości światła dostarczone do CERN są produkcji polskiej firmy ZPAS, specjalizującej się między innymi w dostawach rozwiązań dla serwerowni, centrów teleinformatycznych i centr obliczeniowych (datacenter).
 
PowerServer jest obecnie partnerem ZPAS i ma w swojej ofercie wybrane szafy serwerowe ZPAS.
 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.