AVR – układ automatycznej regulacji napięcia stabilizujący napięcie wyjściowe przy pracy z sieci zasilającej i utrzymywanie napięcia na wyjściu jak najbardziej zbliżonego do napięcia 230V. Reguluje zarówno zbyt duże jak i zbyt małe wartości.
Moc pozorna – wyrażana w wolto-amperach VA. Moc pozorna jest sumą mocy czynnej i biernej. Moc wyjściowa UPS jest podawana najczęściej jako moc pozorna (S) wyrażona w [VA].
Aby obliczyć moc (P), jaką trwale można obciążyć urządzenie UPS, należy posłużyć się współczynnikiem mocy wyjściowej .
P=Sxcosφ
Współczynnik mocy cosφ zależy od stopnia zaawansowania technicznego oraz wielkości UPSa i zawiera się najczęściej w przedziale od cosφ=0,6 (dla małych jednostek) do cosφ=1dla (dużych i zaawansowanych). Typowo wynosi on cosφ=0,8.
Np. zasilacz UPS o mocy 1000 [VA] i współczynniku mocy cosφ=0,8 można trwale obciążyć urządzeniem pobierającym moc do 800 W.
Zobacz też:
Poradnik: Jak wybrać odpowiedni UPS?
Oferta zasilaczy awaryjnych w naszym sklepie
Moc czynna (moc rzeczywista) to część mocy, którą odbiornik pobiera ze źródła i zamienia na pracę lub ciepło. Wyrażana jest w watach W.
Urządzenie podłączone do UPSa typu offline jest zasilane bezpośrednio z sieci. W momencie zaniku napięcia z sieci układ sterowania uruchamia tryb pracy akumulatorowej. Napięcie stałe z akumulatorów jest przekształcane przez falownik na zmienne a to następnie jest podawane na wyjście UPSa. Przełączenie pomiędzy trybami pracy trwa od 2-10 ms. W trakcie normalnej pracy sieciowej zasilany jest jedynie układ sterowania, co minimalizuje zużycie energii.
Zalety:
+ Niewielkie straty energii przy pracy sieciowej
+ Wysoka sprawność, co wpływa na niezawodność i trwałość UPS
+ Niski koszt urządzenia
Wady:
- zakłócenia płynące z sieci energetycznej są przekazywane do urządzenia zasilanego
- opóźnienie w przełączaniu trybów pracy
- zakłócenia podczas przełączania trybów pracy
Zobacz też:
Jak wybrać odpowiedni UPS?
Oferta zasilaczy awaryjnych w naszym sklepie
Rozwiązanie serwerowe konstrukcyjnie podobne do desktopów. Czasem ma jednak większe gabaryty ze względu na konieczność zainstalowania dwóch zasilaczy i odpowiedniej ilości dysków. Obudowy typu tower dostępne są w wersji mini, midi oraz największe - bigtower, które są wykorzystywane głównie w zastosowaniach biznesowych, przemysłowych itp. Urządzenia typu tower sprawdzają się w strukturach, w których nie planuje się większej ilości serwerów.
VA - jednostka mocy pozornej (oznaczanej literą S) wyrażana w wolto-amperach [VA] . Jest sumą mocy czynnej i biernej.
W - jednostka mocy czynnej (oznaczanej literą P) wyrażana w Watach [W].
Zimny start - możliwość uruchomienia zasilacza awaryjnego bez napięcia z sieci zasilającej.