Serwery i technologie IT

Serwerowe procesory


Dodano: 30 Stycznia 2013
Drukuj: Serwerowe procesory
Wzrost wydajności CPU. Wzrost taktowania. Wzrost ilości rdzeni. Wzrost wydajności procesorów poprzez zwiększanie częstotliwości taktowania natknął się na ograniczenie związane z fizyką. Początek XXI wieku wymusił więc niejako powstanie procesorów wielordzeniowych, co było swoistym „obejściem” przez producentów ograniczeń wydajności CPU.


Jednak wzrost ilości rdzeni też nie może trwać w nieskończoność, zwłaszcza w związku z problemami skalowalności takich rozwiązań przy rosnącej ilości rdzeni. Zdaniem wielu specjalistów ilość 16-tu rdzeni w procesorach x86 to górna granica, której nie będzie się dało w najbliższym czasie przekroczyć jeśli chodzi o rozwiązania skierowane na rynek masowy.

RISC vs x86 vs ARM vs Atom vs Tesla. Jedna piąta rynku serwerów opiera się o rozwiązania RISC. IBM (Power), Fujitsu (SPARC), Oracle (T5) Intel+HP (Epic - Itanium) ciągle wprowadzają nowe modele procesorów i inwestują w rozwój systemów opartych o układy typu RISC. Mimo więc dominacji platformy x86 nic nie wskazuje na to, aby dominacja ta stała się absolutna a procesory RISC zniknęły bezpowrotnie. Na horyzoncie pojawiają się zapowiedzi platform serwerowych opartych o młode konstrukcje i rozwiązania takie jak procesory ARM, Atom czy Nvidia Tesla. Czy będą zagrożeniem i konkurencją dla RISC czy x86 - czas pokaże. Być może w niektórych rozwiązaniach i zastosowaniach okażą się bardzo ekonomicznym i efektywnym rozwiązaniem. Jednak prawdopodobnie nie nastąpi to w najbliższym czasie.

Intel: technologia 22 nm w 2012, a 14 nm w 2014. Platforma procesorów serwerowych Intel w najnowszych układach wykorzystuje proces produkcyjny 22 nm oraz tzw technologię 3D. W marcu 2012 Intel wprowadził procesory Xeon E3-1200 V2 - pierwsze 4-rdzeniowe CPU oparte na mikroarchitekturze Ivy Bridge. Dedykowane głównie do serwerów jednoprocesorowych, gdzie priorytetem jest niski pobór mocy. Rozwiązania takie znalazły szerokie grono odbiorców obsługujących głównie aplikacje webowe. Jednocześnie pojawiły się procesory Xeon E5-4600 (Sandy Bridge, starsza architektura niż Ivy Bridge) dedykowane do 4-procesorowych serwerów klasy średniej. Te okłady zostały wzbogacone o kontroler do obsługi PCI-Express 3.0. W 2014 roku Intel zapowiada produkcję procesorów kolejnej generacji już w technologii 14 nm.

Nie będzie więcej jak 16 rdzeni w procesorach x86. Choć zarówno AMD jak i Intel zapowiadają, iż nie będą w najbliższym czasie produkować procesorów x86 z większą ilością rdzeni niż 16 w jednym CPU, to możemy się spodziewać ciągłego wzrostu wydajności jednostek obliczeniowych. Producenci oferują także nowe rozwiązania związane z energooszczędnością, dodają nowe funkcje sprzętowe jak choćby poprawiające i ułatwiające zwiększenie bezpieczeństwa systemu - platformy serwerowej.


« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.