Serwery i technologie IT

Systemy zintegrowane


Dodano: 15 Lutego 2013
Drukuj: Systemy zintegrowane
Droga ku Appliance. Obecne systemy IT stały się trudne we wdrażaniu i skomplikowane w utrzymaniu. Można powiedzieć, że to cena jaką płacimy za ich upowszechnienie i spełnianie coraz większych oczekiwań użytkowników. Jednak w prostocie siła. Wprowadzane na rynek są rozwiązania zintegrowane (urządzenia typu appliance), które mają uprościć proces wdrażania i utrzymania systemu IT.


Zwykle są to integracje serwerów, pamięci masowych, elementów sieciowych i oprogramowania. Zaletą jest niewątpliwie uwolnienie użytkownika końcowego od często żmudnej, kosztownej i długotrwałej integracji systemu składającego się z elementów pochodzących od rożnych producentów. Taki system IT „out of box”. Przykładem może tutaj być ODA (Oracle Database Appliance). Czy też wstępnie skonfigurowane platformy wirtualizacyjne.

Wady systemów zintegrowanych typu Appliance. Zachwytów nad Appliance jest dużo. Są jednak też wady, takie jak choćby mniejsza elastyczność pod kątem możliwości wyboru i konfiguracji poszczególnych elementów systemu - dotyczy to zarówno hardware jak i oprogramowania. A co za tym idzie dopasowanie całości, która jest projektowana pod potrzeby przeciętnego użytkownika, i wprowadzenie modyfikacji związanych z niestandardowymi wymaganiami może być kosztowne a czasem wręcz nieopłacalne. To taki dylemat - mieć ciasto i zjeść ciastko. Z jednej strony rozwiązania zintegrowane kuszą właśnie tą integracją i uproszczeniem systemu IT jako całości. Z drugiej - narzucają kajdany. Sytuacja niemal identyczna jak między komputerem PC typu desktop a laptopem...

Systemy zintegrowane nie dają możliwości wyboru elementów najlepszych w swojej klasie. Jesteśmy niestety skazani na to rozwiązanie, jakie dostarcza producent appliance. A co także może okazać się istotne - wiążemy się z jednym producentem. Czy to wada czy zaleta zależy w głównej mierz od wymagań odnośnie platformy. System zintegrowany jest trochę jak system „out of box”. Przeznaczony dla mniej „wybrednego” użytkownika, który decyduje się na takie rozwiązanie z wygody lub z uwagi na inne korzyści, świadomy zaś jest pewnych wad takiego rozwiązania. Kolejny raz sprawdza się teza, że nie ma jednego i jedynego słusznego i najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Jednak możliwość wyboru między systemem zintegrowanym a integrowaniem własnych systemów wedle swojego „widzimisię” - to już bardzo wiele.
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.