Serwery i technologie IT

Superserwery, superkomputery, procesory, obliczenia


Dodano: 10 Kwietnia 2013
Drukuj: Superserwery, superkomputery, procesory, obliczenia
Intel Xeon Phi - procesory dla superkomputerów. Kodowa nazwa Knights Corner to procesory Xeon Phi w technologii 22 nm. Procesory mają być wyposażone w ponad 50 rdzeni i mają być konkurencyjne względem rozwiązań Nvidii (układów graficznych), które od lat są stosowane w superkomputerach jako układy wspomagające i przyspieszające obliczenia matematyczne.


Skąd my to znamy? Z podwórka desktopów, gdzie katy Nvidia z CUDA czy AMD Radeon z OpenCL wspomagają niejednokrotnie swoją mocą procesy takie jak np. rendering obrazu video. Xeon Phi ma mieć wydajność 4-5 gigaflopw na Watt. Nie może być instalowany samodzielnie (wymagana jest w serwerze jednostka np. Xeon E5).

Bullion to superserwer osiągający ponad 4000 punktów w benchmarku SPECINT_RATE2006 (7/2012) okazuje się być najszybszym na świecie superkomputerem opartym całkowicie na platformie x86. Bullion został zaprojektowany i zbudowany w Europie przez firmę Bull. Wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu superkomputerów, jak choćby jednego z najpotężniejszych superkomputerów na świecie - Bull Tera 100. Co by nie mówić o potędze Bulliona - to niezbyt szczęśliwie jego nazwa brzmi w języku polskim, zwłaszcza w wymowie :)

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.