Serwery i technologie IT

Procesory serwerowe ARM i x86


Dodano: 30 Września 2013
Drukuj: Procesory serwerowe ARM i x86
Procesory ARM od AMD. Firma AMD zapowiada, że za kilka lat będzie produkować więcej procesorów serwerowych w architekturze ARM niż w x86. Analitycy spekulują (bo jak to inaczej nazwać, takie wróżenie ;) ) że do 2017 roku serwery z procesorami ARM będą stanowić 20% rynku. Pożyjemy – zobaczymy. Niemniej jednak warto przyglądać się ciekawym projektom w jakich uczestniczy AMD. 

Jednym z projektów jest HSA Foundation (Heterogeneus System Architecture), która ma podjąć się opracowania technologii umożliwiającej proste przenoszenie aplikacji między systemami obliczeniowymi rożnych platform. Jest więc nadzieja na to, że serwerowa platforma ARM nie podzieli losów i problemów promowanego przez Microsoft systemu Windows RT – którego największą bolączką jest brak aplikacji (aplikacje z Windows x86 nie działają na RT, który powstał na platformę ARM, w związku z czym Surface RT to taka – nie tylko w moim odczuciu – proteza). 
 
Drugim projektem, też ciekawym, jest inicjatywa Open Compute Project, której celem jest stworzenie uniwersalnego gniazda dla procesorów zarówno ARM jak i x86. Zrealizowanie obydwu projektów być może pozwoli na znaczącą ekspansję procesorów ARM z jednego, jakże banalnego powodu – będą one transparentne dla użytkownika. Do swojej platformy będzie mógł wybrać procesor x86 lub ARM, nie martwiąc się o różnice w gniazdach a także o to, że nie będzie mógł uruchamiać jakichś aplikacji. 
 
AMD Seattle to zapowiedziany na drugą połowę roku 2013 serwerowy procesor w architekturze ARM. Wedle zapowiedzi AMD ten 64-bitowy procesor zawierać będzie 16 rdzeni i będzie pracować 4 razy szybciej niż obecne, energooszczędne (11W) 4-rdzeniowe układy Opteron X. Do tego Seattle ma zużywać mniej energii niż Opteron X. AMD Seattle jest oparty na architekturze Cortex-A57. 

A co na to wszystko firma Intel?
 
Z kolei procesory Intel Atom/Silvermont, które są wytwarzane w technologii 22nm i zawierają tranzystory typu 3D mają wygrać rywalizację z procesorami ARM. Jeszcze w tym roku tego typu procesory mają trafić do serwerów. W stosunku do swoich poprzedników (Atom Saltwell) pobierają ponad 4 razy mniej energii. Mogą też zawierać nawet 8 rdzeni obliczeniowych.

Nowa architektura procesorów Atom pozwala lepiej zarządzać energią, przez co rozwiązania oparte na Silvermont rywalizują w architekturą Big.Little opracowaną przez ARM. W Big.Little w ramach jednego układu znajdują się rdzenie zarówno standardowe i energooszczędne. W zależności od potrzeby na moc obliczeniową, aktywowane są jedne lub drugie. A co za tym idzie, gdy wymagana jest większa moc obliczeniowa i aktywowane są standardowe rdzenie – można pożegnać się z energooszczędnością.

Atom Silvermont nie ma rozróżnianych rdzeni, gdyż wszystkie są energooszczędne i mogą przechodzić w stan uśpienia gdy nie są wykorzystywane. Co więcej Intel pracuje już nad nową generacją w technologi 14nm.
 
Zobacz także:
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.