Serwery i technologie IT

Resilient File System


Dodano: 29 Września 2014
Drukuj: Resilient File System
Resilient File System (ReFS) to nowy (relatywnie) system plików w systemach Microsoft Windows Server 2012, który ma zastąpić dobrze znany NTFS. Resilient File System czyli Odporny System Plików ma zapewniać odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia danych, zarówno w warstwie logicznej jak i fizycznej.


Wiekowy już NTFS przegrywa na wielu polach z systemami plików systemów Linuksowych, takich jak xfs, btrfs czy nawet ext4 – zapis danych przy użyciu NTFS może trwać nawet dwa razy dłużej niż na xfs (który jest obecnie domyślnym filesystemem w RHEL 6 i CentOS 6).

ReFS został zaprojektowany tak, aby rozszerzać możliwości NTFS zachowując jednocześnie pełną kompatybilność wsteczną. Głównym zastosowanie ReFS są Storage Spaces. Zastosowanie ReFS zapewnia większą niezawodność, poprzez sprawdzanie w tle stanu lustrzanych kopii plików, niż NTFS.

Resilient File System jest odporny na awarie zapisu, nawet w przypadku nagłego zaniku zasilania. Naprawa filesystemu nie wymaga odłączenia wolumenu – wszystko dzieje się podczas pracy systemu w sposób niewidoczny dla użytkownika czy aplikacji. Niepotrzebna staje się więc aplikacja CHKDSK.

Dzięki wykorzystaniu B+drzew do przechowywania wszystkich informacji na wzór relacyjnych baz danych znika wiele ograniczeń znanych z NTFS. Dłuższe nazwy plików (32k znaków), większy rozmiar pliku (16*10^18 bajtów), maksymalny rozmiar wolumenu (10^24 bajtów) oraz ilość plików per wolumen do 10^12. Wygląda to szczególnie atrakcyjnie w kontekście Big Data i gromadzenia wielkich ilości danych.

ReFS jest obsługiwany także przez systemy Windows 8.x i zapewne będzie w nowszych wersjach. Obecnie można formatować z użyciem ReFS dopiero po zmianach w rejestrze.

* * *

Resilient File System Overview
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831724.aspx

Building the next generation file system for Windows: ReFS
http://blogs.msdn.com/.../building-the-next-generation-file-system-for-windows-refs.aspx

How to format any drive in Windows 8.1 with ReFS
http://winaero.com/blog/how-to-format-any-drive-in-windows-8-1-with-refs/


 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.