Serwery i technologie IT

CERT ostrzega - EOL Windows Server 2003


Dodano: 28 Października 2014
Drukuj: CERT ostrzega - EOL Windows Server 2003
Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL pełniący rolę głównego zespołu CERT w obszarze administracji rządowej i obszarze cywilnym ostrzega przed zbliżającym się zakończeniem wsparcia dla Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2: "Działanie Windows Server 2003 w danym środowisku po upływie daty zakończenia świadczenia wsparcia technicznego [14 lipca 2015] może narazić organizację i jej użytkowników na poważne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa (...) bez wsparcia technicznego i dostępnych poprawek są bardziej narażone i bardziej podatne na zagrożenia związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym. Może to prowadzić do łatwego ataku i przeniknięcia do sieci danego środowiska, w którym znajdują się niewspierane systemy, jego penetracji, kradzieży danych czy też pełnego przejęcia przez zorganizowane grupy cyberprzestępców – systemy i aplikacje działające w sieciach administracji publicznej „cieszą się” ich szczególnym zainteresowaniem. Windows Server to produkt, na którym wciąż jest oparta spora cześć infrastruktury administracji publicznej."


Źródło: http://www.cert.gov.pl/.../712,Koniec-wsparcia-dla-Windows-Server-2003.html

Firmy i instytucje, które opierają swoje działanie na Windows Server 2003 lub Windows Server 2003 R2 powinny podjąć kroki w kierunki migracji na nowszą wersję systemu. Dla każdego produktu Microsoft istnieje scenariusz, który determinuje przez jaki okres czasu firma Microsoft będzie dany produkt wspierać i ulepszać.
 
Zakończenie wsparcia dla produktów z rodziny Windows Server 2003/R2 nastąpi 14 lipca 2015 roku.

Dla wielu użytkujących wersję 2003/R2 jest to niewątpliwie dodatkowe utrudnienie. Niemniej jednak, stanowi ono również okazję do modernizacji posiadanego centrum danych i skorzystania z szerokiej funkcjonalności Windows Server 2012 R2. Ponadto, może to być odpowiedni moment na podjęcie strategicznych decyzji w zakresie infrastruktury z perspektywy długoterminowej.

Warto rozpocząć proces planowania migracji aplikacji działających na Windows Server 2003/R2 z wyprzedzeniem czasowym. Warto się również upewnić, czy posiadane aplikacje są dostosowane do środowisk chmurowych. Migracja jest o tyle istotna, iż działanie na Windows Server 2003/R2 po zakończeniu wsparcia może być obarczone ryzykiem zmniejszenia bezpieczeństwa danych. Zakończenie wsparcia dla Windows Server 2003 oznacza głównie, że:
  • Nie będą dostępne nowe aktualizacje zabezpieczeń, ani poprawki systemu – serwery i działające na nich aplikacje staną się podatne na ataki z zewnątrz
  • Odpłatne pakiety wsparcia (np. Microsoft Premier Support) nie będą pokrywały produktów z rodziny Windows Server 2003/R2.
  • Niedostępne stanie się wsparcie rozszerzone (telefoniczne lub online) w ramach wykupionej licencji
  • Serwery Windows Server 2003/R2 nie będą spełniać wymagań audytów zgodności z regulacjami
Podniesienie wersji Windows Server jest okazją do unowocześnienia infrastruktury Państwa organizacji dzięki wbudowanym w Windows Server 2012 R2 usługom chmurowym. Razem z System Center 2012 R2 i Microsoft Azure, Windows Server 2012 R2 oferuje rozwiązania, dzięki którym firmy będą mogły korzystać z możliwości prywatnej, publicznej i hybrydowej chmury. Istnieje pięć głównych obszarów, gdzie wyraźnie widać korzyści z migracji do systemu Windows Server 2012 R2, wśród nich:
  • wirtualizacja centrów danych
  • zarządzanie centrami danych
  • bezpieczeństwo serwerów
  • przechowywanie danych na serwerze
  • możliwość przetwarzania w chmurze
Migrując do Windows Server 2012 R2, nie tylko unikniecie Państwo kosztów i ryzyka związanego z używaniem niewspieranego oprogramowania, ale zyskacie również dostęp do nowych możliwości w ramach wirtualizacji i dostępu do chmury.

Warto wiedzieć

Odwlekanie migracji będzie kosztowne. Dodatkowe koszty związane będą z aktualizacją systemów wykrywania intruzów, bardziej zaawansowanym firewallem itd - czyli koszt wszystkich działań pozwalający odizolować serwery działające na Windows Server 2003/R2. Pojawią się też koszty związane z konserwacją starszego sprzętu, a także potencjalne koszty tzw. Microsoft Custom Support Agreement (CSA). Koniec wsparcia, czyli brak poprawek i aktualizacji, oznacza, że działające instancje Windows Server 2003/R2 staną się podatne na ataki z zewnątrz. Takie serwery są często celem dla hakerów, wirusów itd. Odwlekając migrację narażamy się na takie ryzyko. Podtrzymanie działania przestarzałej infrastruktury to realny koszt. Zamiast tego można środki przeznaczyć na migrację do nowoczesnego system operacyjnego z szerokim wyborem dodatkowych usług. Aby pomóc przy całym tym procesie, Microsoft oferuje wsparcie poprzez autoryzowanych partnerów Microsoft.

Przenoszenie całej infrastruktury na Linuxa, będzie prawdopodobnie bardziej czasochłonne i kosztowne, niż migracja do bardziej nowoczesnej platformy Microsoft. Będzie to również wymagało odpowiedniego wyszkolenia personelu. Najszybsza ścieżka migracji to kombinacja Windows Server 2012 R2, Microsoft Azure i Office 365. Przykładem niech będzie migracja Monachium z platformy Windows na Linuksa. Choć rozwiązano wiele problemów, to jeśli chodzi o koszty sprawa nie wygląda tak różowo jak kiedyś. Zobacz: Linux-nie-zdal-egzaminu-Monachium-moze-wrocic-do-Windows,News.html

Nie można uzyskać wsparcie dla Windows Server 2003 od firm trzecich. Takie wsparcie można obiecać, lecz nie jest to realistyczne rozwiązanie. Nikt inny oprócz firmy Microsoft nie ma możliwości efektywnego wsparcia systemu Windows Server. Tylko Microsoft może w odpowiedni sposób rozwijać swoje własne produkty. Powinniście się Państwo dowiedzieć, co tak naprawdę oferują firmy trzecie, jak to się ma do wsparcia oferowanego wcześniej przez Microsoft.

Wirtualizacja Windows Server 2003 to nie jest rozwiązanie. Nieważne który hypervisor zostanie użyty, wirtualne instancje Windows Server 2003/R2 nadal nie będą wspierane. Niemniej jednak, wirtualizacja jest ważną częścią strategii migracji i zachęcamy by zapoznać się z technologią Hyper-V (jest to bezpłatna, wbudowana funkcja Windows Server 2012 R2).

* * *

Oprogramowanie Windows Server 2012 R2 jest dostępne w naszym sklepie internetowym.
 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.