Serwery i technologie IT

DBAN - usuwanie danych z dysków twardych


Dodano: 17 Listopada 2014
Drukuj: DBAN - usuwanie danych z dysków twardych
DBAN to oprogramowanie do kasowania zawartości dysków twardych. Pełna nazwa to Darik's Boot And Nuke. Oprogramowanie pozwala na wyzerowanie dysku (zapisanie zerami w jednym przebiegu) w swoim najprostszym wariancie, aż po zaawansowane techniki kasowania zawartości dysku. Przy czym im bardziej zaawansowany algorytm tym operacja niszczenia danych trwa dłużej - ale też jest skuteczniejszy. To oczywiste, że zapisywanie dysku wzorcem coraz bardziej skomplikowanym zajmuje więcej czasu. Nadpisywanie zerami jest najszybsze, ale tez najmniej bezpieczne.


Dla tych co nie wiedzą "po co": Dysk z danymi, nawet po formatowaniu (nie daj boże Quick Format) tak na prawdę dalej zawiera dane, które można odczytać specjalistycznym oprogramowaniem. Dopiero "dyskowa niszczarka" jaką jest np. DBAN gwarantuje, że odzyskanie danych z dysku jest trudniejsze lub niemożliwe (w zależności od wybranego algorytmu i ilości przebiegów).

Dobrą praktyką przy sprzedaży używanych dysków, które przechowywały kluczowe dane, jest uniemożliwienie ich (danych) odczytania przez osoby postronne - nabywców takich dysków.

Złą praktyką jest np. sprzedaż takich dysków bez zamazywania zawartości na portalu aukcyjnym - gdy nie wiadomo kto odkupi dyski i czy nie zacznie sprawdzać, co na nich było. Formatowanie to nie jest skuteczny sposób na usunięcie danych!

Najlepszą praktyką w przypadku dysków twardych zawierających bardzo ważne dane jest z kolei a) nie odsprzedawanie nawet po zamazaniu ale b) fizyczne całkowite zniszczenie.

Oczywiście konieczny jest umiar, nie wyciągajmy armaty na komara i znajdźmy złoty środek. Wszystko bowiem zależy od tego, jak ważne i tajne są dane dotychczas przechowywane na dysku HDD. Dla mało istotnych (fotki z imprezy) wystarczy najniższy poziom wymazywania (zerowanie). No chyba, że to są fotki w stylu tych, co wyciekły swego czasu celebrytkom ze smartfonów (i Apple Cloud). W przypadku danych zagrażających bezpieczeństwu narodowemu należy zmielić dysk na drobne cześci a potem... połknąć i przetrawić ;)

W domowym zaciszu czy szumie małej serwerowni nawet średniej firmy - DBAN jest takim złotym środkiem na usunięcie danych i uniemożliwienie ich odczytania, w momencie gdy fizyczny dysk trafia w ręce osób trzecich.

DBAN - Darik's Boot And Nuke

http://www.dban.org/download
http://sourceforge.net/projects/dban/
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.