AVR – układ automatycznej regulacji napięcia stabilizujący napięcie wyjściowe przy pracy z sieci zasilającej i utrzymywanie napięcia na wyjściu jak najbardziej zbliżonego do napięcia 230V. Reguluje zarówno zbyt duże jak i zbyt małe wartości.
Moc pozorna – wyrażana w wolto-amperach VA. Moc pozorna jest sumą mocy czynnej i biernej. Moc wyjściowa UPS jest podawana najczęściej jako moc pozorna (S) wyrażona w [VA].
Aby obliczyć moc (P), jaką trwale można obciążyć urządzenie UPS, należy posłużyć się współczynnikiem mocy wyjściowej .
P=Sxcosφ
Współczynnik mocy cosφ zależy od stopnia zaawansowania technicznego oraz wielkości UPSa i zawiera się najczęściej w przedziale od cosφ=0,6 (dla małych jednostek) do cosφ=1dla (dużych i zaawansowanych). Typowo wynosi on cosφ=0,8.
Np. zasilacz UPS o mocy 1000 [VA] i współczynniku mocy cosφ=0,8 można trwale obciążyć urządzeniem pobierającym moc do 800 W.
Zobacz też:
Poradnik: Jak wybrać odpowiedni UPS?
Oferta zasilaczy awaryjnych w naszym sklepie
Moc czynna (moc rzeczywista) to część mocy, którą odbiornik pobiera ze źródła i zamienia na pracę lub ciepło. Wyrażana jest w watach W.
Zasilacz awaryjny typu online całkowicie odseparowuje zasilane urządzenie od sieci zasilającej. W tego typu UPSie zmienne napięcie sieciowe zamieniane jest na na napięcie stałe przez prostownik, a następnie przez falownik z powrotem zamieniane na quasi-sinusoidalne. Układ taki zapewnia stabilne napięcie na wyjściu, odporne na zakłócenia i zaniki napięcia wejściowego. W razie zaniku napięcia sieciowego falownik będzie nadal zasilany z akumulatora, bo cały czas jest do niego podłączony. Przełączanie układu z napięcia z sieci na akumulatorowe jest zatem natychmiastowe.
Zalety:
+ Praktycznie całkowite odseparowanie od sieci energetycznej i zakłóceń z niej płynących
+ Natychmiastowe przełączanie z pracy sieciowej na akumulatorową
+ Wbudowany układ PFC poprawiający przesunięcie fazowe i poprawiający współczynnik mocy
Wady:
- Prostownik i falownik pobierają energię
- Wysoka cena ze względu na stopień skomplikowania urządzenia
- Falownik generuje hałas podczas pracy
Zobacz też:
Jak wybrać odpowiedni UPS?
Oferta zasilaczy awaryjnych w naszym sklepie
Rack - nazwa stosowana do urządzeń przemysłowych (np. serwerów,) wykonanych w postaci znormalizowanych modułów możliwych do montażu w odpowiednich dla danego standardu szafach i stojakach. Standardowa szerokość szyn mocujących ma 19". Wysokość urządzeń określana jest w jednostkach U. 1U = 4,445 cm lub 1 3/4". Serwery stelażowe (rack) umożliwiają bardzo wydajne zagospodarowanie przestrzeni (standardowa szafa o wysokości 42U może pomieścić 42 serwery 1U). Montaż urządzeń w szafach pozwala też na ich większą ochronę fizyczną czy wydajne chłodzenie.
VA - jednostka mocy pozornej (oznaczanej literą S) wyrażana w wolto-amperach [VA] . Jest sumą mocy czynnej i biernej.
W - jednostka mocy czynnej (oznaczanej literą P) wyrażana w Watach [W].
Zimny start - możliwość uruchomienia zasilacza awaryjnego bez napięcia z sieci zasilającej.