Serwery i technologie IT

Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część I


Dodano: 4 Listopada 2010
Drukuj: Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część I
Naszą ofertę wzbogaciła nowa kategoria produktów – serwerowe zasilacze UPS. W związku z tym chcielibyśmy się podzielić z naszymi Klientami podstawową wiedzą na temat tego jak wybrać odpowiedni zasilacz awaryjny (UPS).



Rola zasilacza awaryjnego

Rola zasilacza awaryjnego nie ogranicza się tylko do podtrzymania pracy systemu podczas kompletnego braku napięcia zasilającego, choć jest to najczęstsza przyczyna utraty niezapisanych podczas pracy danych. UPSy chronią również przed innymi błędami sieci energetycznej. Można je podzielić na:
  • Krótkotrwały wzrost napięcia (z ang. surge). Czułe elektroniczne urządzenia, w tym komputery, są zaprojektowane do działania w ściśle określonym zakresie napięć. Sygnał wykraczający poza górny zakres powoduje obciążenie komponentów i skraca żywotność urządzenia.
  • Znaczny skok napięcia (z ang. spike). Najczęściej jest spowodowany przez uderzający niedaleko piorun ale również może go powodować urządzenie, które wyłączyło się na skutek burzy i uruchamia się ponownie. Skok napięcia może uszkodzić lub nawet zniszczyć urządzenie elektryczne.
     
  • Częściowa utrata napięcia zasilającego może spowodować niestabilność pracy komputera lub serwera. I choć nie wyłącza go całkowicie, to objawia się najczęściej zawieszeniem systemu lub dziwnymi przypadłościami, jak np. zawieszona klawiatura. W efekcie następuje utrata niezapisanych danych. 
  • Całkowity zanik napięcia zasilającego powoduje utratę danych z pamięci podręcznej (np. kontrolera RAID) i pamięci RAM, a także może spowodować utratę danych zapisanych na dysku. Utrata danych znajdujących się w pamięci podręcznej (cache) kontrolera RAID jest nieodwracalna i może mieć wiele negatywnych konsekwencji (np. uszkodzenie bazy danych), dlatego aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa warto stosować kontrolery RAID z podtrzymaniem bateryjnym (BBU) lub podtrzymaniem flash (FBU).

Zasilacz awaryjny

Zasilacze awaryjne nazywane również UPS (uninterruptible power supply) są wyposażone w akumulatory dzięki czemu potrafią dostarczyć napięcie do komputera podczas zaniku zasilania lub gdy napięcie przekroczy dopuszczalny zakres. UPSy mają za zadanie umożliwić poprawne zapisanie danych i zamknięcie systemu komputerowego lub w niektórych przypadkach, np.: data center, podtrzymać zasilanie do czasu przełączenia na zasilanie awaryjne, np.: agregat prądotwórczy.
W celu doboru UPSa o odpowiedniej mocy należy zsumować moc wszystkich odbiorników, które mają być chronione. Moc wyrażoną w VA dla każdego z odbiorników odczytujemy z tabliczki znamionowej urządzenia; jeśli moc nie jest podana, wówczas możemy ją obliczyć mnożąc wartości znamionowe napięcia i prądu.

Jeśli moc podana jest w watach [W], wówczas mnożymy tę wartość przez współczynnik 1,4 (typowy dla obciążeń komputerowych), by otrzymać moc wyrażoną w [VA]. Zaleca się, by moc zasilacza była większa co najmniej o 20-30% od łącznej mocy odbiorników.

Czas działania zasilacza awaryjnego na podtrzymaniu bateryjnym

Drugim bardzo ważnym elementem UPS jest jego czas działania na podtrzymaniu bateryjnym, przy całkowitym braku zasilania z sieci. Najczęściej podaje się go na dwa sposoby: czas działania przy 100% obciążeniu UPSa oraz przy 50% obciążeniu. Im jest dłuższy, tym więcej czasu na reakcję - przywrócenie zasilania lub zapisanie otwartych plików i bezpieczne wyłączenie komputera.

UPS powinien mieć możliwość wymiany akumulatora. Typowa żywotność akumulatora w UPS zawiera się pomiędzy trzy a sześć lat. W przypadku niektórych UPSów wymiana, wiąże się z koniecznością odesłania urządzenia do autoryzowanego serwisu. Większość producentów umożliwia jednak samodzielną wymianę akumulatorów, a nawet wykonanie tej czynności bez odłączania UPSa od sieci.

Złącza komunikacyjne

Ważna jest również obsługa przez UPS oprogramowania współpracującego z zasilanym komputerem/serwerem. Komunikację taką umożliwiają w zależności od modelu, złącza RS232 (DB9), port USB lub gniazdo sieciowe RJ45. W przypadku zaniku napięcia w sieci oprogramowanie informuje o tym fakcie użytkownika poprzez wyświetlenie komunikatu ostrzegawczego na ekranie. Jeśli przerwa w zasilaniu trwa dłużej, oprogramowanie po określonym czasie automatycznie zamyka system. System jest zamykany również w momencie wykrycia stanu baterii bliskiego rozładowaniu. Po powrocie napięcia sieciowego UPS automatycznie włącza się i uruchamia komputer.

Inne cechy UPSów na które należy zwrócić uwagę to:

Zimny start - możliwość uruchomienia zasilacza awaryjnego bez napięcia z sieci zasilającej.

AVR – układ automatycznej regulacji napięcia, stabilizujący napięcie wyjściowe przy pracy z sieci zasilającej i utrzymujący je w jak najbliżej wartości nominalnej  (w Polsce 230V). Reguluje zarówno zbyt duże jak i zbyt małe wartości.

Rodzaje architektury UPSów:
  1. Offline- podczas normalnej pracy sieciowej zasilany jest sam układ sterowania, co pozwala zmiejszyć straty energii. Napięcie zasilania jest monitorowane i w razie jego zaniku, zbytniego obniżenia lub podwyższenia układ sterowania odłącza zasilanie z sieci, a UPS przechodzi w stan pracy akumulatorowej.
    Przykładowe zasilacze awaryjne typu off-line: Zasilacz UPS Ever Eco Pro 1000 CDS Rack , Zasilacz UPS Ever Eco Pro 1000 CDS Sinus

  2. Line-interactive- działają na podobnej zasadzie jak zasilacze typu offline.  Tym co je wyróżnia jest  synchronizacja fazowa falownika z siecią zasilającą. Taka synchronizacja pozwala zredukować zakłócenia oraz przerwy napięcia wyjściowego.  Napięcie jest monitorowane przez filtr przeciwzakłóceniowy i AVR - układ regulacji napięcia. Awaria zasilania powoduje przełączenie zasilacza na pracę z zasilaniem z akumulatora. Falownik napięcia w UPSie zmienia wtedy napięcie stałe na przebieg przypominający sinusoidę pochodzącą z sieci.
    Przykładowe zasilacze awaryjne typu line-interactive: Zasilacz UPS APC Smart-UPS SC 620VA  , Zasilacz UPS Eaton Nova AVR 625 USB

  3. On-line- w zasilaczu typu on-line napięcie z sieci przetwarzane jest na napięcie stałe, które następnie jestprzetwarzane przez falownik na przebieg sinusoidalny. Z jednej strony wymusza to ciągłą pracę falownika ale dzięki temu sprzęt jest całkowicie odseparowany od sieci zasilającej i nie występuję opóźnienie związane z przełączeniem pomiędzy pracą sieciową, a akumulatorową.
    Przykładowe zasilacze awaryjne typu on-line: Zasilacz UPS Eaton 9130i 1500VA , Zasilacz UPS Fideltronik-Inigo Lupus On-line 1000VA
     
  4. Zasilacze redundantne on-line – ich zasada działania jest identyczna jak zasilaczy typu on-line, ale są wyposażone w większą ilość falowników, które pracują równolegle. Dzięki temu uszkodzenie falownika nie powoduje przerwy w pracy pozostałych i UPS nie przerywa swojego działania.
     
 
 



Zachęcamy do zapoznania się z przekrojem naszej oferty UPS-ów dostępnej w dziale serwerowe zasilacze UPS.

Nasi pracownicy są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

Infolinia: 801 70-33-70

email: biuro@powerserver.pl

Formularz kontaktowy

 
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.