Amerykańska firma Rackable zaprezentowała nowe serwery przeznaczone dla małych firm. Wszystkie są oparte na desktopowych procesorach Athlon lub Phenom (AMD) i zawierają w większości elementy stosowane w standardowych pecetach, dlatego są bardzo tanie.
Idea jest prosta - Rackable chce w ten sposób oferować małym i średnim firmom tani serwer, który jest w stanie obsłużyć typowe aplikacje webowe. Serwery takie kosztują obecnie co najmniej 1000 USD, a Rackable obniża tę cenę o połowę.
Rackable instaluje w serwerach płyty główne typu MiniITX lub MiniATX. W jednej szafie CloudRack użytkownik może upakować 264 serwery (każdy pobierający maks. 72 W mocy). Jest to możliwe dzięki firmowej technologii, której Rackable nadał nazwę MicroSlice.
Parafrazując tak modne dzisiaj słowo
"virtualization", Rackable stworzył nowe wyrażenie - "physicalization". Ma ono oznaczać, że serwery obsługują również wirtualizację, opartą jednak prawie w pełni na rozwiązaniach sprzętowych.
Firma twierdzi, że z racji doskonałego współczynnika
cena/wydajność (który jest o blisko 50% lepszy niż w przypadku stosowania tradycyjnych serwerów; o czym mówi test porównawczy Apache Web) serwery mogą być z powodzeniem stosowane do budowania środowisk obliczeniowych "cloud computing".
Rackable zaprezentował wczoraj cztery pierwsze rozwiązania oparte na nowej konstrukcji, które mogą obsługiwać mniej wymagające aplikacje, ponieważ zawierają w maks. konfiguracji tylko 8 GB pamięci RAM i nie oferują bardziej zaawansowanych funkcjonalności, takich jak np. Remote KVM (zdalne zarządzanie).
Pierwsze dwa rozwiązania to serwery C1000-AT1 i C1002-AT1 (każdy o wysokości 1U). Pierwszy serwer zawiera dwurdzeniowy procesor Athlon, dwa gniazda DIMM na pamięci RAM i jeden 3,5-calowy dysk. Drugi serwer ma podobną konfigurację, z tym iż może zawierać dwa 3,5-calowe dyski lub cztery 2,5-calowe dyski.
Kolejne dwa rozwiązania to specjalne moduły do instalowania w szafie, oparte na konstrukcji
CloudRack: TR1000-AT1 i TR1000-ATP1. Moduł
TR1000-AT1 może zawierać do sześciu serwerów, każdy wyposażony w dwurdzeniowy procesor Athlon CPU, dwa gniazda DIMM i jeden 2,5-calowy dysk. Moduł TR1000-ATP1 może zawierać trzy serwery (każdy wyposażony w dwurdzeniowy procesor Athlon, trzyrdzeniowy procesor Phenom lub czterordzeniowy procesor Phenom) oraz w cztery gniazda DIMM i jeden 2,5-calowy dysk.
Źródło: NetWorld.pl