Serwery i technologie IT

Zmniejsz koszty swojej infrastruktury IT


Dodano: 24 Sierpnia 2010
Drukuj: Zmniejsz koszty swojej infrastruktury IT
Mimo oznak kończącego się kryzysu przedsiębiorstwa nadal szukają wszelkich sposobów, by zredukować koszty działalności. Również działy IT nie uchroniły się przed cięciami.
Poniżej prezentujemy kilka porad, które mogą ograniczyć koszty Infrastruktury i Operacji (I&O – wszystkie koszty ponoszone przez dział IT oprócz związanych z aplikacją do prowadzenia działalności), które mogą stanowić nawet 60% wszystkich wydatków działu IT, bez konieczności uciekania się do zwolnień lub wstrzymywania inwestycji:
 
1. Skreśl inicjatywy I&O, które nie spełniają potrzeb istotnych z punktu widzenia działania firmy.

2. Sprawdź ponownie koszty związane z infrastrukturą sieciową.
Można niemało zaoszczędzić, renegocjując warunki z providerem i/lub rezygnując z usług, które już nie są wykorzystywane.

3. Konsoliduj I&O.
Mimo, że większość osób zarządzających centrami danych wie, na czym polega konsolidacja i jak ją stosować, jednak okazuje się, że mniej niż 10% przedsiębiorstw korzysta z możliwości instalowania serwerów w szafach lub wykorzystuje architekturę blade.

4. Wirtualizuj I&O.
Wirtualizacja jest potężnym narzędziem pozwalającym znacząco zmniejszyć koszty pracy przedsiębiorstwa. Można dzięki niej zmniejszyć wydatki na sprzęt i energię, ulepszyć współczynnik obciążenia serwerów i sporo więcej. Wirtualizacja jest też bardzo dobrze skalowalna, co znaczy, że np. zmniejszenie ilości serwerów dzięki wirtualizacji o 75% pozwoli na zmniejszenie kosztów poniesionych z racji zużycia prądu również o 75%. W przypadku wirtualizacji nie opłaca się być ostrożnym i wdrażać jej powoli. Im bardziej zaawansowany jest poziom „zwritualizowania” I&O, tym więcej pojawia się możliwości przed administratorami.

5.
Zmniejsz pobór mocy i wymagania systemu chłodzącego.
System chłodzący warto podzielić na komórki, zamiast myśleć o nim globalnie. Pozwoli to zaprojektować osobne systemy dla bardzo gorących szaf i osobne dla niewydzielających zbyt dużo ciepła. Inny system może chłodzić serwer, który nie jest nigdy wyłączany. Do projektowania i monitorowania systemów chłodzących warto użyć zintegrowanych narzędzi obecnych w praktycznie każdym nowoczesnym serwerze.

6. Panuj nad rozrostem przestrzeni danych.
Czasami dokupywanie kolejnych terabajtów przestrzeni dyskowej (mimo ich relatywnie niskiej ceny) nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na wzrost zużycia energii, skomplikowania systemów oraz zwiększenie kosztów związanych z administrowaniem. Warto się przyjrzeć technologiom takim jak deduplikacja, thin provisioning czy kompresja danych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na kolejne centra danych.

7. Ulepsz zarządzanie zasobami IT.
Okresowo warto się przyjrzeć posiadanym zasobom. Pozwoli nam to ocenić, czy serwery wymagają wymiany, czy wystarczy im tylko modernizacja. Nowy sprzęt zamawiaj od jednego producenta, aby uzyskać lepsze ceny. Sprawdź, które z licencji na oprogramowanie już nie są potrzebne i nie ma konieczności ich przedłużania.


Poradnik opracowany w oparciu o raport firmy Gartner Inc. www.gartner.com

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.