. W związku z tym chcielibyśmy się podzielić z naszymi Klientami podstawową wiedzą na temat tego jak wybrać odpowiedni zasilacz awaryjny (UPS).
Zasilacz awaryjny
Zasilacze awaryjne nazywane również
UPS (uninterruptible power supply) są wyposażone w akumulatory dzięki czemu potrafią dostarczyć napięcie do komputera podczas zaniku zasilania lub gdy napięcie przekroczy dopuszczalny zakres. UPSy mają za zadanie umożliwić poprawne zapisanie danych i zamknięcie systemu komputerowego lub w niektórych przypadkach, np.: data center, podtrzymać zasilanie do czasu przełączenia na zasilanie awaryjne, np.: agregat prądotwórczy.
W celu doboru UPSa o odpowiedniej mocy należy zsumować moc wszystkich odbiorników, które mają być chronione. Moc wyrażoną w VA dla każdego z odbiorników odczytujemy z tabliczki znamionowej urządzenia; jeśli moc nie jest podana, wówczas możemy ją obliczyć mnożąc wartości znamionowe napięcia i prądu.
Jeśli moc podana jest w watach
[W], wówczas mnożymy tę wartość przez współczynnik 1,4 (typowy dla obciążeń komputerowych), by otrzymać moc wyrażoną w
[VA]. Zaleca się, by moc zasilacza była większa co najmniej o
20-30% od łącznej mocy odbiorników.
Czas działania zasilacza awaryjnego na podtrzymaniu bateryjnym
Drugim bardzo ważnym elementem UPS jest jego czas działania na podtrzymaniu bateryjnym, przy całkowitym braku zasilania z sieci. Najczęściej podaje się go na dwa sposoby: czas działania przy 100% obciążeniu UPSa oraz przy 50% obciążeniu. Im jest dłuższy, tym więcej czasu na reakcję - przywrócenie zasilania lub zapisanie otwartych plików i bezpieczne wyłączenie komputera.
UPS powinien mieć możliwość wymiany akumulatora. Typowa żywotność akumulatora w UPS zawiera się pomiędzy trzy a sześć lat. W przypadku niektórych UPSów wymiana, wiąże się z koniecznością odesłania urządzenia do autoryzowanego serwisu. Większość producentów umożliwia jednak samodzielną wymianę akumulatorów, a nawet wykonanie tej czynności bez odłączania UPSa od sieci.
Złącza komunikacyjne
Ważna jest również obsługa przez UPS oprogramowania współpracującego z zasilanym komputerem/serwerem. Komunikację taką umożliwiają w zależności od modelu, złącza
RS232 (DB9),
port USB lub
gniazdo sieciowe RJ45. W

przypadku zaniku napięcia w sieci oprogramowanie informuje o tym fakcie użytkownika poprzez wyświetlenie komunikatu ostrzegawczego na ekranie. Jeśli przerwa w zasilaniu trwa dłużej, oprogramowanie po określonym czasie automatycznie zamyka system. System jest zamykany również w momencie wykrycia stanu baterii bliskiego rozładowaniu. Po powrocie napięcia sieciowego UPS automatycznie włącza się i uruchamia komputer.
Inne cechy UPSów na które należy zwrócić uwagę to:
Zimny start - możliwość uruchomienia zasilacza awaryjnego bez napięcia z sieci zasilającej.
AVR – układ automatycznej regulacji napięcia, stabilizujący napięcie wyjściowe przy pracy z sieci zasilającej i utrzymujący je w jak najbliżej wartości nominalnej (w Polsce 230V). Reguluje zarówno zbyt duże jak i zbyt małe wartości.
Rodzaje architektury UPSów: