Serwery i technologie IT

Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część II


Dodano: 15 Grudnia 2010
Drukuj: Jak wybrać odpowiedni UPS? - poradnik, część II
Dzisiaj dalsza część poradnika o wybieraniu zasilacza UPS. Poruszamy w niej między innymi takie zagadnienia jak znaczenie kształtu sinusoidy, system centralny, system rozproszony oraz oprogramowanie do zasilaczy UPS. Ponadto piszemy czym należy się kierować kupując zasilacz awaryjny do małej i średniej firmy oraz zasilacz awaryjny dedykowany dla serwerów.
 


Jakie znaczenie ma kształt sinusoidy?

Bardzo ważnym parametrem zasilaczy awaryjnych jest kształt napięcia generowanego na wyjściu. Napięcie z sieci ma kształt idealnej sinusoidy. W przypadku UPS-ów kształt ten zależy od zastosowanego falownika oraz od układu elektronicznego sterującego nim. W tanich zasilaczach awaryjnych zwykle kształt napięcia przypomina przebieg prostokątny, w droższych sinusoida jest aproksymowana, a im lepszy zasilacz tym więcej stopni aproksymacji (schodków) i przebieg bardziej przypomina sinusoidę.

 

www.upsonnet.com

Kształt napięcia wyjściowego ma znaczenie dla odbiorników, które podłączymy do zasilacza awaryjnego, niektóre są bardziej czułe na kształt napięcia, a niektóre mogą pracować przy napięciu zbliżonym do prostokątnego. Dlatego już na etapie wyboru UPS należy określić co będziemy podłączać do UPS-a.

Jaki system jest lepszy: centralny czy rozproszony?

Przed projektowaniem systemu zabezpieczającego warto się zastanowić nad takimi czynnikami jak moc zasilanych urządzeń, możliwości rozbudowy, łatwość konfiguracji i zarządzania, struktura instalacji elektrycznej i wymagany poziom bezpieczeństwa. Na podstawie tych wniosków będzie łatwiej podjąć decyzję: jaki sposób zabezpieczenia wybrać, centralny czy rozproszony.
Centralny system oznacza podłączenie szeregu urządzeń do jednego, centralnego UPS-a. Natomiast system rozproszony to podłączenie urządzeń do pojedynczych UPS-ów, gdzie każdy zestaw komputerowy jest zabezpieczony osobno. Oba sposoby mają swoje wady i zalety.
 
Warto rozważyć, na jaki system się zdecydować, gdyż warunkuje to dalsze działania. Zasilacze centralnego systemu zasilania awaryjnego dysponują najczęściej technologią on-line. Prawdopodobieństwo utraty danych przy wykorzystaniu tego sytemu jest znikome. Warto też posiadać nadmiarową liczbę urządzeń. 
 
Wadą rozwiązania centralnego jest cena UPS-a tego typu. Musi on osiągać moce do kilkuset kVA, generuje duże ilości ciepła przez to wymaga specjalnego pomieszczenia, odrębnego źródła zasilania i wydajnego systemu klimatyzacji. Zaletami takiego systemu są: oddzielenie chronionego sprzętu od sieci energetycznej, wysoka stabilność i łatwość obsługi. Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w przypadku zabezpieczania dużej sieci.
 
Alternatywą dla systemu centralnego jest system rozproszony. Składa się on z dużej liczby UPS-ów o małej mocy, z których każdy zabezpiecza jeden zestaw komputerowy. Do zalet systemu rozproszonego można zaliczyć mniejsze wymagania: brak dodatkowych pomieszczeń i budowy odrębnego systemu zasilania. System jest też bardzo prosty w rozbudowie i skalowalny. Jeden zestaw komputerowy/urządzenie – jeden zasilacz awaryjny. Jest również tańszy. Podstawową wadą systemu rozproszonego jest brak możliwości centralnego zasilania i sterowania. 

Oprogramowanie 

Większość zasilaczy awaryjnych jest wyposażona w złącze komunikacyjne USB lub RS232. Służy ono do połączenia zasilacza awaryjnego z komputerem lub serwerem.  Po podłączeniu i instalacji UPS-a w systemie zobaczymy informacje o poziomie naładowania oraz trybie pracy. Bardziej zaawansowane UPS-y posiadają  oprogramowanie sterujące. Zadaniem takiej aplikacji jest reakcja na brak zasilania i powiadomienie o tym użytkownika. Możliwe jest np. wysłanie informacji e-mailem lub SMS-em, następnie bezpieczne zamknięcie systemu, a po przywróceniu zasilania – ponowne uruchomienie komputera.

UPS do małej firmy

Zasilacz awaryjny do małej firmy jest bardzo podobny do zasilacza kupowanego do domu. Różne są tylko rodzaje podłączanych do niego urządzeń. W firmie do UPS podłączamy oprócz komputera również inne urządzenia służące do pracy: drukarkę, skaner, telefon, projektor, dysk sieciowy. Moc UPS-a trzeba dobrać stosownie do potrzeb, uwzględniając fakt, że drukarka laserowa czy urządzenie wielofunkcyjne pobiera znacznie więcej energii podczas pracy niż w stanie czuwania. Zalecany jest zasilacz z kształtem napięcia wyjściowego maksymalnie zbliżonym do sinusoidy, gdyż niektóre z urządzeń biurowych są bardzo wrażliwe na napięcie o kształcie prostokątnym pochodzące z falownika. Komputery firmowe często są włączone 24h/d w związku z tym UPS powinien mieć możliwość automatycznego wyłączenia komputera w razie zaniku napięcia z sieci. Zatem zasilacz powinien być zarządzalny.  

UPS do firmy na kilka stanowisk

W firmach gdzie liczba komputerów wynosi od kilku do kilkunastu można przyjąć dwa scenariusze:
 
 system rozproszony
 system centralny 
 
W przypadku wyboru systemu rozproszonego wracamy do wyboru UPS-a do małej firmy. Natomiast w przypadku systemu centralnego ciężko znaleźć pojedynczy zasilacz awaryjny, który będzie w stanie je obsłużyć. W takim wypadku komputery powinny być zasilane z dedykowanych instalacji, które chronione są centralnie z większego zasilacza awaryjnego.

Zasilacz UPS do serwerów

W przypadku serwerów ważna jest odpowiednia ocena potrzebnej mocy wraz z dużym zapasem – przewymiarowaniem. UPS-y do serwerów nie należą do najtańszych więc warto się zastanowić czy np. będziemy dokupywać w najbliższym czasie nowy serwer/router/przełącznik, czy będziemy dokładać dużą ilość storage, czy będziemy zmieniać system chłodzenia.
 
Zasilacz serwerowy musi być zarządzalny. Serwery pracują zwykle bez przerwy, dlatego w momencie gdy nie będzie zasilania, UPS powinien być w stanie powiadomić o tym administratora oraz mieć możliwość automatycznego wyłączenia serwera. Ponadto przy powrocie zasialania, UPS powinien w pierwszej kolejności naładowac swoje akumulatory, a nastepnie uruchomić serwer.
 
Szczególnie ważna jest też długość pracy serwerowego UPS-a. Powinien on być w stanie zasilać serwer na tyle długo, żeby wszystkie komputery zdążyły zapisać swoje pliki a następnie serwer zdążył się wyłączyć.

 
 


Zachęcamy do zapoznania się z przekrojem naszej oferty UPS-ów dostępnej w dziale serwerowe zasilacze UPS.

Nasi pracownicy są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

Infolinia: 801 70-33-70

email: biuro@powerserver.pl

Formularz kontaktowy


« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.