Serwery i technologie IT

10 powodów dla których warto inwestować w SAN


Dodano: 8 Marca 2011
Drukuj: 10 powodów dla których warto inwestować w SAN
Zwiększające się wymagania co do zapotrzebowania na miejsce dla danych w rozwijającej się firmie oraz obciążona sieć lokalna przez nieustające backupy i ruch generowany przez użytkowników powodują, że coraz więcej administratorów sieci przygląda się SAN-om (Storage Area Network). Poniżej wymieniamy 10 powodów, dla których uważamy, że dobrze robią.1. Skalowalność
Skalowalność SAN oznacza, że nie jesteśmy ograniczeni ilością dysków z jakich korzystamy na początku. W każdym momencie można dołożyć kolejne i to praktycznie bez ograniczeń, podczas gdy typowy serwer pozwala na zainstalowanie maksymalnie 12 dysków.

2. Wydajność
Wydajność SAN jest wysoka, gdyż nie dotyczą jej wąskie gardła przepustowości Ethernetu oraz lokalnych dysków. Dane są przesyłane za pomocą dedykowanej sieci, niezależnie od ruchu generowanego przez pracowników oraz ruchu powodowanego backupem.

3. Bezpieczeństwo
Z racji tego, że dane przesyłane w sieci SAN są odizolowane od reszty danych w sieci, nie ma szans, żeby ktoś je skopiował lub podglądnął. Nawet administratorzy SAN nie widzą co jest przesyłane w tej sieci. Za izolowanie danych odpowiada tworzenie stref (z ang. zoning). Jeśli strefy są odpowiednio skonfigurowane, wtedy są całkowicie od siebie odrębne. Np. jeśli dwa systemy Windows i LINUX korzystają z tej samej sieci SAN, znajdują się one w osobnych strefach. W ten sposób system Windows nie widzi danych wysyłanych przez LINUX i vice versa.

4. Dostępność
Systemy SAN najlepiej odpowiadają na potrzebę dostępności przez 24h. Nie wymagają restartu podczas podłączania i wymiany dysków, ani podczas konfiguracji RAID. Możliwość przesyłania danych pomiędzy różnymi sieciami SAN pozwala na automatyczny backup i odzyskiwanie bez konieczności angażowania serwerów.

5. Obciążenie
Odpowiednio skonfigurowane strefy mają wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale pozwalają także na odizolowanie ruchu, który nie jest związany z przepływem informacji w SAN, przez co nie ma on wpływu na prędkość działania aplikacji korzystającej z zasobów SAN.

6. Długodystansowa łączność
Sieci SAN pozwalają na przesyłanie danych na maksymalną odległość 10 km bez utraty szybkości i jakości połączenia. Pozwala to na swobodne stworzenie odizolowanego miejsca na przechowywanie danych.

7. Zwiększona utylizacja
Zamiast dziesiątek albo setek osobnych dysków marnujących niewykorzystaną przestrzeń, zużywających energię i generujących ciepło można przeprowadzić konsolidację do jednego rozwiązania SAN. Thin provisioning  pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania oraz lepsze wykorzystanie miejsca zajmowanego przez dane.

8. Możliwość bootowania
Podczas korzystania z sieci SAN istnieje możliwość zrezygnowania z bootowalnych dysków twardych obecnych w komputerach. System operacyjny, pagefile i komplet aplikacji może być przechowywany na zdalnym dysku. Dokładnie, jak w przypadku wirtualizacji.

9. Centralne zarządzanie
Producenci sprzętu do tworzenia sieci SAN dostosowali oprogramowanie, aby można było zarządzać rozrastającym się systemem złożonym ze sprzętu od różnych dostawców. Dodatkowo istnieje możliwość wydajnego i stosunkowo prostego centralnego zarządzania całym środowiskiem za pomocą jednego interfejsu.

10. Odzyskiwanie danych
SAN nie należy do najtańszych rozwiązań. W zamian otrzymujemy jednak bardzo szybki i niezawodny system przechowywania danych. W przypadku globalnej awarii serwery mogą odmówić posłuszeństwa, podczas gdy SAN nadal będzie działać i pozwoli na szybkie przywrócenie danych.


Źródło: http://www.allsan.com

« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.