Serwery i technologie IT

Jak wybrać serwer – cz. 1


Dodano: 1 Czerwca 2011
Drukuj: Jak wybrać serwer – cz. 1
Wybór odpowiedniego serwera dla firmy to istotna decyzja, często również poważna inwestycja. Dlatego warto przeanalizować różne możliwości, rozwiązania technologiczne, aby wybrać najbardziej adekwatną opcję. Poniższa analiza oraz garść informacji powinny ułatwić podjęcie właściwej decyzji, co zagwarantuje firmie odpowiednie rozwiązanie serwerowe.

Wstęp, czyli krótko o wyższości serwera nad zwykłym pecetem
 
Przede wszystkim warto zastanowić się do jakich celów zostanie wykorzystany zakupiony sprzęt, nie tylko w chwili obecnej, ale również biorąc pod uwagę plany rozwoju czy rozbudowy firmy. Jeśli serwer ma być wykorzystany do zadań bardziej zaawansowanych niż tylko print-server czy file-server, należy rozważyć zakup profesjonalnego urządzenia. 

Choć jest to z pewnością większa inwestycja niż kolejny „pecet”, różnice są zasadnicze. 

Podzespoły instalowane w serwerach to wyższa trwałość i niezawodność. Ponadto serwery odznaczają się tzw. redundantcją podzespołów, co pozwala na zainstalowanie elementów zasilających. Części typu hot swap (dyski twarde, zasilacze, wentylatory) to z kolei opcja wymiany tylko jednego elementu w razie awarii, bez konieczności wyłączania serwera. Biorąc pod uwagę opcję rozwoju, rozbudowy, serwery są niezastąpione, umożliwiają to płyty główne montowane w tych urządzeniach (można np. dołożyć drugi procesor). Dzięki dużej ilości slotów na pamięci RAM, możemy rozszerzać pamięć operacyjną. 
 
Tryby RAID to z kolei opcja instalacji dużej ilości dysków, a zatem również niezawodność przechowywania danych, które są w pełni bezpieczne. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa fizycznego, dzięki umieszczeniu serwera w chronionej serwerowni, jak również bezpiecznego oprogramowania. 
 
Systemy operacyjne wykorzystywane przez serwery to zdecydowanie więcej opcji zabezpieczania danych niż w analogicznych rozwiązaniach desktopowych. 
 
Reasumując, zakup serwera to z pewnością większa inwestycja niż biurowy komputer PC, który ma jedynie „udawać” serwer. Ale już wstępna analiza możliwości i parametrów wskazuje wyraźnie na wyższość serwera nad desktopem w przypadku zastosowań „serwerowych”. Bo oczywiście do pisania listów w Wordzie polecamy komputer PC.
 
W kolejnej części poradnika "Jak wybrać serwer" już wkrótce omówimamy funkcje, jakie w firmie może pełnić serwer.
Zapraszamy do przeczytania drugiej części poradnika!« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.