Serwery i technologie IT

Jak wybrać serwer – cz. 7


Dodano: 25 Sierpnia 2011
Drukuj: Jak wybrać serwer – cz. 7
Wirtualizacja serwera to ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdza się kiedy firma potrzebuje więcej niż jednego serwera. Technologia ta polega na uruchomieniu kilku wirtualnych serwerów na jednej fizycznej maszynie.

W praktyce wykorzystuje się np. oprogramowanie do wirtualizacji Microsoft Hyper-V (jest częścią większości wersji systemu Windows Server 2008), VMWare lub Citrix XenServer. Można użyć jednej fizycznej maszyny do hostowania kilku wirtualnych serwerów, np. wirtualny serwer z systemem Linux i serwerem www Apache lub Windows z Microsoft Exchange.

Warto poznać zalety wirtualizacji, takie jak:

1.    niższy koszt sprzętu - nie ma konieczności zakupu fizycznego serwera dla każdego z zastosowań,
2.    niższy koszt utrzymania - mniej serwerów oznacza  mniejszą ilość sprzętu, który może ulec awarii,
3.    niższy pobór prądu,
4.    mniejsza powierzchnia biurowa pod serwer,
5.    większa stabilność - w przypadku kiedy każda aplikacja działa na własnym wirtualnym serwerze, zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii całego systemu, podczas zmian w aplikacji.

Technologia wirtualizacji nie jest bez wad – należy pamiętać o możliwości awarii fizycznego serwera, która spowoduje awarię wszystkich działających na nim wirtualnych serwerów. Aby temu zapobiec, zarówno Hyper-V, jak i VMWare pozwalają na transfer wirtualnych serwerów pomiędzy fizycznymi maszynami, co skraca czas przestoju.

W ostatniej części poradnika Jak wybrać serwer posumujemy dotychczasowe informacje. Zapraszamy wkrótce.
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.