Zakup internetowych usług w modelach IaaS, PaaS, SaaS przynosi firmom wiele korzyści. Nie dziwi więc fakt, że coraz liczniej zarówno małe jak i duże firmy sięgają po tego typu rozwiązania.
Na pierwszym miejscu wśród zalet jest wspomniany niski koszt użytkowania usług (
IaaS, PaaS, SaaS). Minimalizacja kosztów związana jest z brakiem nakładów finansowych ponoszonych na zakup i utrzymanie infrastruktury informatycznej - serwerów, licencji, instalacji i zarządzania infrastrukturą IT.
Brak konieczności zatrudniania osób do obsługi infrastruktury sprzętowej i oprogramowania to kolejna zaleta. Kompleksową obsługą zajmują się specjaliści po stronie dostawcy usług.
Opłaty ponoszone są jedynie jedynie z tytułu dostępu do wykorzystywanego oprogramowania (w przypadku SaaS) – zwykle w postaci abonamentu. Użytkownik końcowy płaci więc jedynie za to, z czego aktualnie korzysta.
Z kolei dostawca usług ma możliwość sukcesywnie zwiększać np. pojemność serwera czy przydzielać większa moc obliczeniową w miarę wzrostu zapotrzebowania u Klienta.
Wiele firm oferujących tego typu usługi dysponuje sprawdzonymi aplikacjami dobranymi bezpośrednio pod daną branżę – co nie jest bez znaczenia dla użytkownika końcowego. Zdecydowanie tańsze i pewniejsze rozwiązanie niż tworzenie własnego oprogramowania lub zakup i instalacja oprogramowania na własnych komputerach/serwerach.
Zobacz także:
•
IaaS (ang. Infrastructure a Service) - infrastruktura jako usługa
•
PaaS (ang. Platform as a Service) - platforma jako usługa
•
SaaS (ang. Software as a Service) - platforma jako usługa