Serwery i technologie IT

Microsoft Windows Server


Dodano: 14 Września 2022
Drukuj: Microsoft Windows Server
Microsoft Windows Server to oprogramowanie należące do rodziny Microsoft NT. Początkowo były to systemy operacyjne przeznaczone do profesjonalnego użytku, ale z czasem zostały zaadaptowane również do użytku prywatnego. 


Przygotowano również wersje specjalne, zaopatrzone w specjalistyczne narzędzia biznesowe. Rozwiązania przygotowane przez firmę Microsoft znajdują zastosowanie jako serwery pracujące w sieciach lokalnych lub jako serwery umożliwiające połączenie z siecią firmową.

Microsoft Windows Server – jak działa?

Microsoft Windows Server to grupa serwerowych systemów operacyjnych. Pracują one w sieciach lokalnych, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z udostępnionych w ramach serwera zasobów (plików, baz danych) oraz urządzeń peryferyjnych, które są do niego podłączone, np. drukarek. Na rynku dostępnych jest wiele oprogramowań serwerowych, jednak wypuszczony przez firmę Microsoft – Windows Server, należy do jednego z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez konsumentów.
Na podstawie oprogramowania serwerowego Microsoft Windows Server pracuje wiele stron internetowych. Wszechstronność produktu Microsoft jest jedną z przyczyn jego dużej popularności.

Microsoft Windows Server – wymagania sprzętowe

Wszystkie programy komputerowe oraz także systemy operacyjne wymagają konkretnych parametrów sprzętu, aby mogły należycie spełniać zadane im funkcje. Dotyczą one głównie specyfikacji procesora, pamięci RAM oraz wolnego miejsca na dysku lokalnym. Wymagania te możemy podzielić na minimalne, czyli takie, które są bezwzględnie konieczne do pracy oprogramowania, a także zalecane, które gwarantują optymalną wydajność. Dokładne wymagania sprzętowe dla danej wersji systemu Microsoft Windows Server można znaleźć, m.in. na stronie internetowej producenta.

Microsoft Windows Server – dostępne edycje oprogramowania

Microsoft Windows Server to rodzina serwerowych systemów operacyjnych. W jej skład wchodzą poszczególne edycje oprogramowania, które przeznaczone są do wykonywania różnych typów zadań. Windows Server Datacenter został stworzony do obsługi zwirtualizowanych centrów danych oraz środowisk chmurowych. Edycja Standard to najbardziej podstawowa ze wszystkich dostępnych wersji i jest przeznaczona do pracy na niezwirtualizowanych środowiskach fizycznych oraz takich, które są zwirtualizowane jedynie w minimalnym stopniu. Windows Server Essentials to doskonała propozycja dla małych oraz średnich przedsiębiorstw, która umożliwia jednoczesny dostęp dla maksymalnie 25 użytkowników oraz do 50 urządzeń. Zastąpiła ona edycję Foundation, która w nowszych wersjach oprogramowania nie jest już dostępna.

Microsoft Windows Server – innowacje i udoskonalenia

Oprogramowanie Microsoft Windows Server istnieje na rynku IT już od wielu lat. Od tego czasu producent regularnie wprowadza kolejne wersje systemu. Ciągłe rozwijanie i udoskonalanie projektu gwarantuje użytkownikom dostęp do coraz bardziej zaawansowanych, nowoczesnych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań. W najnowszych wersjach zaszły istotne zmiany związane głównie z okresem wsparcia produktu. Starsze edycje gwarantowały bezterminowy okres wsparcia, który obecnie został skrócony do maksymalnie 10 lat, które dodatkowo podzielone są na dwa pięcioletnie podokresy.

Microsoft Windows Server – dostępne wersje licencyjne

Serwerowy system operacyjny Microsoft Windows Server może być użytkowany w oparciu o jedną z trzech dostępnych wersji licencyjnych. Licencja CSP (dawniej OPEN (MOLP)) . Licencja CSP (dawniej OPEN (MOLP)) Academic umożliwia dostęp do oprogramowania placówkom oświatowym i edukacyjnym, takim jak przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, uczelnie wyższe, muzea i biblioteki publiczne, a także organizacje charytatywne działające na zasadach niedochodowych. Dla instytucji rządowych, przedsiębiorców i firm przeznaczona jest licencja komercyjna, która pozwala na wykorzystywanie systemu Microsoft Windows Server w celach zarobkowych. Microsoft Windows Server można również nabyć razem z serwerem w licencji OEM (wersja licencji powiązana z urządzeniem na który jest zainstalowana).
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.