Serwery i technologie IT

Podstawowe zasady licencjonowania oprogramowania Microsoft Exchange, SQL Server i Windows Server


Dodano: 15 Listopada 2022
Drukuj: Podstawowe zasady licencjonowania oprogramowania Microsoft Exchange, SQL Server i Windows Server
Oprogramowanie serwerowe Microsoft Windows Server to podstawowe wyposażenie infrastruktury IT każdej małej i średniej firmy, która w możliwe jak największym stopniu chce wykorzystać potencjał biznesowej platformy serwerowej. Jednak zasady licencjonowania narzędzi Microsoft nie dla każdego są w pełni jasne. W obliczu tego wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne warianty licencji i która okaże się najlepiej dostosowana do naszych potrzeb.


Oferta oprogramowania Microsoft dostępna w sklepie PowerServer?

 
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów pragnących zbudować kompletną infrastrukturę serwerową w swojej organizacji, oferuje dedykowane oprogramowanie Microsoft, które pozwoli uzyskać maksymalne efekty procesów biznesowych realizowanych za pośrednictwem posiadanego już sprzętu.
 
Oferta obejmuje:
  • Microsoft Exchange Server - podstawowe narzędzie serwerowe, które daje dostęp do ujednoliconego systemu komunikacji i ochrony łączności w całej firmie. To nowoczesne rozwiązanie serwerowe, które pozwala przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa skonsolidować procesy komunikacyjne w firmie i dostosować takie aplikacje jak skrzynkę pocztową nie tylko na komputerze, ale również na służbowych urządzeniach mobilnych. 
  • Microsoft SQL Server - jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. W ramach funkcjonalności SQL Server użytkownicy uzyskują możliwość projektowania, tworzenia, administrowania oraz przetwarzania bazy danych. Jest to narzędzie niezbędne w firmach, które w codziennych procesach biznesowych korzystają z dużych zbiorów danych zorganizowanych w ramach standardowego modelu relacyjnych baz danych. 
  • Microsoft Windows Server - system dedykowany każdej firmie, która działa w oparciu o sieciowe rozwiązania infrastruktury IT. Microsoft Windows Server zapewnia potencjał do wdrożenia rozwiązań serwerowych, migracji zasobów cyfrowych oraz zintegrowania infrastruktury lokalnej z popularnymi środowiskami chmurowymi, jak Microsoft Azure.
 
Jak to bywa w przypadku rozwiniętych rozwiązań informatycznych marki Microsoft, każda firma musi jeszcze przed zakupem dokonać istotne wyboru, związanego ze sposobem licencjonowania zakupionego oprogramowania. Najpopularniejszy rodzaj licencji oferowanej w sklepie PowerServer to licencja CAL. Czym się charakteryzuje i w jakich wariantach występuje? 
 

Licencja dostępowa CAL - na czym polega? 

 
Licencja CAL to najpopularniejsza forma licencjonowania oprogramowania serwerowego marki Microsoft.
 
Jest to licencja, która w zależności od specyfiki procesów realizowanych w firmie i charakterystyki organizacji może zostać przypisana do jednego użytkownika lub jednego urządzenia. 
 
 
W przypadku zakupu narzędzia z rodziny Microsoft Server niezbędne jest dobranie odpowiedniej licencji. Jest to obowiązkowy etap wyboru rozwiązania serwerowego, który w dużej mierze rozwiązuje problem związany z możliwie jak najbardziej zoptymalizowanym dostarczaniem narzędzi dla naszych pracowników, którzy na co dzień będą wykorzystywać oprogramowania Microsoft Server w codziennej pracy. W teorii, jeżeli z serwerów korzysta 10 pracowników, naszym zadaniem jest zakup 10 licencji CAL. Czy jednak faktycznie jest to takie proste? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę, że do wyboru mamy jeszcze drugą, być może lepiej pasującą licencję CAL na urządzenie. Poniżej dokładnie scharakteryzujemy każdy wariant licencjonowania. 
 
Sama w sobie licencja, choć obowiązkowa, nie jest oprogramowaniem, a jedynie dokumentem, który prawnie zezwala na dostęp do serwera. 
 

Licencja CAL dla użytkownika

 
Zacznijmy od najpopularniejszej wersji licencji dostępowej CAL, jaką jest licencja na jednego użytkownika. W ramach tej licencji jeden użytkownik realizujący swoje obowiązki z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft Server otrzymuje dostęp do narzędzia dla nieograniczonej liczby urządzeń. Jeśli zatem w ramach organizacji chcemy delegować zadania związane z MS Server pracownikom, klientom lub partnerom biznesowym, każdy z nich powinien posiadać odrębną licencję CAL na użytkownika. 
 
Kiedy licencja CAL dla użytkownika jest optymalnym wyborem? W sytuacji, gdy specyfika pracy wymaga od jednej osoby uzyskiwania dostępu do zasobów z różnych urządzeń. Przykładem może być pracownik realizujący swoje obowiązki w środowisku rozproszonym. Jednego dnia pracuje w biurze i zyskuje dostęp do infrastruktury z poziomu komputera stacjonarnego, następnego dnia natomiast podczas pracy z domu ta sama osoba za pomocą jednej licencji uzyska ten sam dostęp z poziomu swojego służbowego laptopa.
 
Rozwiązanie to jest rekomendowane dla organizacji, które ograniczają liczbę pracowników z dostępem do infrastruktury serwerowej. 
 

Licencja CAL na urządzenie

 
Alternatywą w stosunku do niezwykle popularnej licencji CAL dla użytkownika jest licencja przeznaczona na jedno, konkretne urządzenie. Wybór ten sprawi, że firma, wykupując jedną licencję CAL na urządzenie, będzie miała dostęp do całej infrastruktury serwerowej jedynie z poziomu jednego, unikalnego urządzenia, takiego jak komputer stacjonarny, terminal, notebook, smartfon czy tablet. Im więcej urządzeń wymaga dostępu do zasobów oprogramowania Microsoft Server, tym więcej osobnych licencji będziemy zobowiązani dokupić.
 
Kiedy więc licencja CAL na urządzenie będzie uzasadniona? Gdy pracownicy realizują swoje zadania związane z infrastrukturą serwerową na tych samych urządzeniach. Wyobraźmy sobie więc jeden komputer, który obsługiwany jest przez trzech pracowników - jednego na zmianie porannej, drugiego na zmianie popołudniowej a trzeciego na zmianie nocnej.
 
W przypadku wyboru licencji CAL na użytkownika firma będzie musiała zainwestować w aż trzy licencje. Jeśli jednak każdy z pracowników realizuje zadania służbowe z poziomu jednego, tego samego urządzenia podczas swojej zmiany, jedna licencja CAL na urządzenie w zupełności wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na ciągłość procesu przez całą dobę. 
 

Licencja CAL RDS 

 
Zdefiniujemy również trzeci wariant licencji CAL, jaką jest licencja dostępu usług pulpitu zdalnego, lepiej znana w branży pod nazwą licencji RDS CAL. Ten rodzaj licencji jest przez biznes wykorzystywany najrzadziej, głównie ze względu na specyficzne warunki, w których oprogramowanie licencjonowane w ten sposób jest potrzebne. 
 
Licencja RDS wymagana jest dla urządzeń bądź dla użytkowników, którzy muszą wykorzystywać usługę pulpitu zdalnego na serwerze Windows. Gdy taka potrzeba istnieje, to właśnie trzecia licencja CAL będzie rozwiązaniem optymalnym. 
 

Jaka licencja w przypadku większej liczby serwerów Microsoft? 

 
Jednym z podstawowych dylematów, który wzbudza wiele wątpliwości w zakresie prawidłowości licencjonowania, jest sytuacja, w której firma dysponuje większą liczbą serwerów. Czy w przypadku, gdy dysponuje dwoma serwerami, istnieje konieczność dokupienia kolejnej licencji CAL? Na szczęście w tym aspekcie możemy liczyć na dobrą wiadomość.
 
O ile wszystkie serwery pracują w tożsamym środowisku Active Directory, nie ma żadnych przesłanek ku temu, by zachodziła potrzeba dokupienia kolejnej licencji.
 
Zgodnie z teorią, licencja związana jest z bezpośrednio z obiektem (w zależności od wariantu licencji obiektem jest użytkownik lub narzędzie), który prosperuje w jednym środowisku AD. W praktyce więc liczba serwerów nie wpływa na konieczność zakupu kolejnych licencji. 
 
Sprawdź w sklepie: Oprogramowanie Microsoft
« poprzednie   |   następne »
©2023 PowerServer  |   Mapa witryny  |   Aktualności  |   PowerComputer  |   Google+   |   Facebook
Znalazłeś błąd w działaniu strony? Napisz do nas


logotypy


Wszystkie nazwy produktów, producentów i ich technologii oraz logotypy są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli
i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.