Firma Dell, założona przez ambitnego studenta, już w następnym roku zaprezentowała swój pierwszy produkt - 1985 r. to debiut Turbo PC z 8Mhz procesorem Intel. Kolejna ważna data to rok 1989, kiedy pojawia się pierwszy notebook Dell’a - 316LT.

W międzyczasie znacznie zwiększa się kapitał koncernu. Firma, która startowała z pułapu symbolicznego 1000 dolarów, w 1988 roku może poszczycić się już kapitałem na poziomie 85 000 000 dolarów. Jeśli chodzi o poczynania Della w zakresie laptopów warto odnotować prezentację pierwszego notebooka z szesnastokolorowym wyświetlaczem o rozdzielczości 640x480 pikseli, w cenie poniżej 4500 dolarów (w 1991r).
Ogromny wpływ na postęp w tej dziedzinie miało zatrudnienie Johna Medica, który zaprojektował serię
Dell Latitude (1993 r.) W tych laptopach zastosowano po raz pierwszy baterie litowo-jonowe (1994).
Nie każdy wie, że Dell to także
prekursor sprzedaży internetowej, w której pojawia się w roku 1996, po to by 4 lata później osiągać dochody rzędu kilkudziesięciu milionów, dzięki transakcjom na witrynie
dell.com.
W 2000 roku producent wprowadza również system WiFi w laptopach. Od tego czasu każdy notebook sygnowany logo tej firmy, posiada łączność WiFi w standardzie.
Nie można pominąć także znaczenia, jakie koncern Dell ma na rynku rozwiązań serwerowych. Zanim przyjrzymy się aktualnej ofercie firmy w tym zakresie, dla przypomnienia kilka ważnych wydarzeń, które kształtowały obecną produkcję
serwerów Dell.
Podobnie jak w przypadku pierwszych biznesowych kroków, wejście na rynek serwerów to efekt odważnych przemyślanych decyzji. W latach 90-tych, kiedy firma wkracza również w obszar rozwiązań serwerowych, pojawiały się sceptyczne opinie, poddające w wątpliwość słuszność tego przedsięwzięcia.
Najważniejsze kroki prowadzące do dzisiejszej oferty sprzętu wysokiej klasy, to np. rok 1994 i prezentacja nowej linii serwerów Dell, jaką była seria Dell PowerEdge [link do oferty delli]. W 1998 r. oferta baz danych wzbogaca się o kolejny produkt Della - serię
PowerVault. W jubileuszowym 2000 roku na rynek trafia
serwer PowerApp, a do odbiorców - milionowy egzemplarz urządzenia
Dell PoweEdge.
Dwa lata później można już skorzystać z pierwszego Power Edge 1655MC, czyli serwera w obudowie blade, logowanego przez Dell. Nie można także pominąć wprowadzania i prac nad specyfikacją RAID, nadmiarowych macierzy dysków (r.2004).

Ważny etap stanowi prezentacja dziewiątej już serii serwerów
Dell PowerEdge i stacji Dell Precision, opartych o systemy 4-procesorowe. Rok 2006 to również premiera PowerVault MD3000. Z punktu widzenia rynku polskiego jest to tym bardziej istotny rok, że właśnie wówczas w Łodzi zostaje uruchomiona fabryka Dell.
Obecnie oferta koncernu w zakresie
rozwiązań serwerowych, to szereg propozycji dedykowanych klientom o różnym potencjale i wymaganiach. Warto na pewno przyjrzeć się bliżej najbardziej charakterystycznym i popularnym produktom firmy, co uczynimy już wkrótce. Tymczasem zapraszamy do przejrzenia
rozwiązań serwerowych dostępnych w sklepie
PowerServer.